PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek magazynowy jak rozpędzony pociąg

  • Autor: propertynews.pl
  • 03 sie 2016 15:49

Rynek magazynowy jak rozpędzony pociąg Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo Group

Rynek powierzchni magazynowych jest w szczytowej formie. Na koniec roku możliwe jest pobicie kolejnych rekordów - pokazują dane podsumowujące I połowę 2016 r., przygotowane przez Axi Immo.

REKLAMA

To kolejne udane półrocze na rynku powierzchni magazynowych. Rezultaty po stronie podaży i popytu są lepsze w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 r. Rynek jest w szczytowej formie, na koniec roku możliwe jest pobicie kolejnych rekordów. Efektem wysokiej aktywności deweloperskiej jest ponad 655 tys. mkw. oddanych do użytku od stycznia do czerwca br. oraz 856 tys. mkw. w budowie. Dobra koniunktura gospodarcza wpływa na popyt, który na koniec czerwca br. przekroczył 1,39 mln mkw.

Popyt

W pierwszej połowie roku łącznie wynajętych zostało 1,39 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego 64 proc. stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje. W porównaniu do I połowy 2015 r. popyt był wyższy o ponad 125 tys. mkw. Najlepsze wyniki odnotowano w regionie Warszawy (350 tys. mkw.), Poznania (216 tys. mkw.) i Górnego Śląska (199 tys. mkw.). Najwyższa dynamika wzrostu miała miejsce w Bydgoszczy, gdzie w porównaniu z I połową 2015 r. popyt był wyższy o 104 proc., głównie za sprawą dużych kontraktów na realizację inwestycji typu BTS. Najwięcej nowych umów najmu zostało podpisanych w regionie Warszawy i Poznania. W strukturze popytu niezmiennie najwyższy udział mają operatorzy logistyczni oraz sieci handlowe, głównie za sprawą dużych umów najmu i BTS. Nowe umowy związane są z relokacjami oraz ekspansjami.

Tradycyjne rynki magazynowe były wybierane przez ponad 80 proc. najemców. Pięć głównych regionów magazynowych do nie tylko kluczowe lokalizacje logistyczne, ale również duże rynki wewnętrzne, których efektywna obsługa wymaga obecności w regionie – mówi Renata Osiecka, Partner Zarządzająca Axi Immo. Z drugiej strony dostępność do pracowników w połączeniu z mniej konkurencyjną lokalizacją pozytywnie oddziałuje na rozwój nowych regionów. Bydgoszcz jest tego najlepszym przykładem – dodaje Renata Osiecka.

- Przewidujemy, że dobra koniunktura na rynku najmu powinna utrzymać się przez najbliższe 2 lat. Warunki makroekonomiczne są dobre, co sprzyja inwestycjom wewnętrznym firm. Klienci w celu poprawy swojej konkurencyjności inwestują w nowe rozwiązania logistyczne i techniczne, na czym naturalnie zyskuje sektor nieruchomości magazynowo-produkcyjnych – podsumowuje Renata Osiecka.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA