PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek magazynowy ma się dobrze, a nawet coraz lepiej

  • Autor: propertynews.pl
  • 29 kwi 2015 14:15

Rynek magazynowy ma się dobrze, a nawet coraz lepiej Tomasz Olszewski, dyr. Działu Powierzchni Magazynowo – Przemysłowych , JLL

Najlepsze otwarcie roku pod względem wolumenu umów najmu, wysoka aktywność deweloperów i rosnący udział powierzchni budowanej na zasadach spekulacyjnych to wnioski z najnowszego raportu JLL, dotyczącego rozwoju sektora magazynowego I kw. 2015 r.
 


REKLAMA

- Początek 2015 r. upłynął pod znakiem kontynuacji bardzo dobrej passy na rynku magazynowym. Całkowity popyt na powierzchnie magazynowo – przemysłowe sięgnął 585 000 mkw., co jest historycznie najlepszym otwarciem roku. Podaż komercyjnych powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce przekroczyła 9 mln mkw., a aktywność deweloperów pozostaje wysoka – w budowie znajduje się prawie 593 000 mkw. - komentuje Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo – Przemysłowych w Europie Środkowo – Wschodniej JLL.

W I kw. 2015 r. wysoka dynamika rynku powierzchni magazynowych została utrzymana, a całkowity popyt wyniósł 585 000 mkw. Największą aktywność najemców w I kw. zarejestrowano w Polsce Centralnej (popyt brutto 141 000 mkw.), a następnie w regionie Poznania (92 000 mkw.) i Górnego Śląska (86 000 mkw.).

- W I kw. popyt netto, czyli nie obejmujący odnowień umów, wyniósł 380 000 mkw. Warto również zauważyć, że znaczący wolumen powierzchni został wynajęty w mniej oczywistych lokalizacjach, takich jak m.in. Szczecin, Toruń i Podkarpacie. Łącznie, poza pięcioma kluczowymi regionami podpisano nowe umowy najmu na 107 000 mkw., co stanowi 28proc. krajowego popytu netto. Można to uznać za bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że udział wszystkich tych regionów w krajowej podaży wynosi jedynie 8% proc. - mówi Jan Jakub Zombirt, starszy analityk rynku JLL.

Co ciekawe, popyt netto w Polsce Centralnej sięgnął 70 000 mkw., z czego aż 50 000 mkw. przypadło na Piotrków Trybunalski, co jest najmocniejszym wynikiem w tym mieście od lat i spowodowało znaczny spadek dostępności w tej lokalizacji.

Największą umowę najmu w I kw. podpisał Jysk na 40 000 mkw. w Logistic City w Piotrkowie Trybunalskim.

Pod koniec I kw. 2015 r. całkowita podaż powierzchni magazynowych w Polsce wynosiła 9,02 mln mkw.[1]. Pod względem struktury właścicielskiej polskiego rynku, ponad połowa istniejącej podaży jest obecnie w rękach czterech największych graczy oraz ich partnerów (Prologis, SEGRO, Logicor i Goodman).

W ciągu kwartału oddano do użytku 298 000 mkw. nowych magazynów. Największy wolumen trafił na rynek w Poznaniu (189 000 mkw.), w Okolicach Warszawy (28 000 mkw.) oraz w Trójmieście (27 000 mkw.).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA