PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Są pieniądze dla wielkopolskich producentów

  • Autor: PAP
  • 28 kwi 2016 13:08

Są pieniądze dla wielkopolskich producentów Fot. Fotolia

Ponad 100 wielkopolskich przedsiębiorstw otrzyma wsparcie finansowe na rozwój eksportu w ramach WRPO 2014+. Łączna pula dofinansowania z Samorządu Województwa Wielkopolskiego wyniesie prawie 57 mln zł.

REKLAMA

W czwartek w Poznaniu podczas odbywającego się w Urzędzie Marszałkowskim Forum Eksportowego nastąpiło podpisanie umów z pierwszymi beneficjentami projektu. Maksymalna kwota dotacji, jaką uzyskali przedsiębiorcy to 700 tys. zł, z czego połowa przeznaczona jest na działania promocyjno-informacyjne, druga natomiast - na zakup maszyn i urządzeń, które zwiększą potencjał rozwojowy i eksportowy firmy.

"Rozwój eksportu jest dla nas ważnym czynnikiem rozwojowym w strategii województwa. Nie tylko zapisy, które od lat modyfikujemy i przygotowujemy pod możliwości przedsiębiorstw, ale i zainteresowanie eksportem wśród wielkopolskich przedsiębiorców jest coraz większe" - podkreślił na konferencji prasowej członek zarządu województwa wielkopolskiego Leszek Wojtasiak.

"Kiedyś mogliśmy mówić o potencjałach dotyczących kilkudziesięciu dobrze rozwiniętych firm. Dzisiejsze podsumowanie konkursu wskazuje, że mówmy już o kilkuset, prawie 300 przedsiębiorstwach, które są gotowe wyłożyć swoich kilkaset tys. zł, po to, by promować się na rynkach zagranicznych. To pokazuje, jak duże są potencjały w średnich przedsiębiorstwach i gotowość do tego, by aktywnie działać na rynkach zagranicznych" - dodał.

Wojtasiak podkreślił jednocześnie, że ma świadomość, że szybki i ekspansywny rozwój jest uzależniony m.in. od wielu czynników pomocowych i zadeklarował dalszą pomoc i wsparcie dla wielkopolskich przedsiębiorstw.

Obecny na Forum Eksportowym w Poznaniu podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Tadeusz Kościński zaznaczył, że ekspansja zagraniczna i eksport to jeden z głównych pięciu filarów tworzących Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ogłoszony przez Rząd w tym roku.

Jak dodał, obecnie 80 proc. polskiego eksportu trafia na rynki Unii Europejskiej. "Chcemy to jeszcze bardziej zwiększyć ilościowo, ale również chcemy bardzo mocno zaatakować resztę świata; kraje Azjatyckie, Afrykę, czy Amerykę Południową" - podkreślił.

Zaznaczył także, że w celu wspierania polskiego eksportu zagranicznego podejmowane będą kroki, które mają przede wszystkim prowadzić do konkretnych działań, a nie opierać się jedynie na działaniach marketingowych. Jednym z takich działań miałoby być też stworzenie w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju agencji do promocji eksportu.

"Przekształcimy dyplomację ekonomiczną, gospodarczą Polski w bardziej aktywną, aby więcej pomagała konkretnymi, operacyjnymi działaniami, aby narzucone były jej konkretne cele do wykonania" - powiedział.

Podczas Forum Eksportowego zaprezentowany zostanie również projekt w ramach WRPO dotyczący promocji gospodarczej regionu skierowany do micro, małych i średnich przedsiębiorców - "Gospodarna Wielkopolska". Założeniem projektu jest także wzmacnianie konkurencyjności wielkopolskich przedsiębiorców na arenie międzynarodowej oraz budowa Marki Wielkopolski. Działania w ramach tego projektu będą mogły podjąć również samorządy lokalne, które posiadają na swoim obszarze m.in. tereny inwestycyjne czy ofertę sprzedaży nieruchomości gospodarczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA