PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Samorządowe sposoby na przyciągnięcie zagranicznych inwestorów

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 19 maj 2014 13:54

Samorządy obniżają podatki, by przyciągać biznes. Ale czy to skuteczne i jedyne narzędzie uatrakcyjnienia się w oczach przedsiębiorców?

REKLAMA

Zdecydowana większość miast wprowadziła ulgi podatkowe dla przedsiębiorców. Najpopularniejsze to te dla tworzących nowe miejsca pracy. Jedne gminy szybko odczuły pozytywne skutki takiego kroku, inne wręcz odwrotnie.

- Przeprowadziliśmy analizę skutków zwolnień w podatkach od nieruchomości wprowadzonych w Wodzisławiu Śląskim od 2007 r. Okazało się, że ze zwolnień za miejsca pracy przez sześć lat skorzystały trzy firmy. Ze zwolnień w zamian za odnowienie elewacji, które obowiązują u nas od trzech lat, skorzystało dwadzieścia firm - wylicza Mirosław Kieca, prezydent Wodzisławia. - Pierwsze obniżki wprowadziliśmy odgórnie, a te za elewacje jako odpowiedź na propozycje przedsiębiorców - dodaje.

Warto więc szukać porozumienia, by nie uszczęśliwiać nikogo na siłę i to jeszcze własnym kosztem.

- Zwolnienia pomagają danej konkretnej firmie, ale samorządy muszą pamiętać o swoich wpływach i że nie mogą wydawać więcej, niż mają. Zastanówmy się wspólnie, czy firmy oczekują zwolnień, czy nie lepiej pobrane podatki zainwestować w coś (np. w infrastrukturę), z czego skorzysta więcej firm - kontynuuje Kieca.

Dialog z firmami sprawdził się także w Bytomiu.

- Bytom borykał się z czarnym PR - miasta, w którym zamknięto kopalnie i zaraz się zapadnie pod ziemię. Zaczęliśmy od komunikowania się z biznesem i odpowiadania na jego zapotrzebowanie od razu, by nie czekać aż firmy będą potrzebować wsparcia, bo grozi im upadłość. Efekt - projekty dedykowane, jak bytomska strefa aktywności gospodarczej. Podatki to jeden kierunek, projekty dedykowane - drugi - mówi Michał Dąbrowski, prezes Bytomskiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

Nie tylko specjalne strefy ekonomiczne przyciągają jak magnes, coraz częściej przedsiębiorcy szukają miast ze strefami aktywności gospodarczej. Praktyka pokazuje też, że przedsiębiorcy, wybierając daną lokalizację, kierują się otwartością urzędników i przyjazną atmosferą dla biznesu.

- Dla inwestora ważne jest to, jak długo będzie czekał na pozwolenie na budowę, czy decyzję środowiskowa dostanie w najkrótszym terminie, a potem dopiero, czy na danym terenie jest studium zagospodarowania, czy tereny są uzbrojone - twierdzi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA