PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Segment powierzchni magazynowej napędza prężny rozwój e-commerce

  • Autor: PAP
  • 02 lip 2013 20:36

Segment powierzchni magazynowej napędza prężny rozwój e-commerce

Segment powierzchni magazynowej jest najmniej podatny na cykle gospodarcze. Wynika to m.in. z faktu, że większość powierzchni magazynowej buduje się obecnie na zamówienie przyszłego najemcy, udział inwestycji spekulacyjnych jest dość niewielki - powiedział Jan Wałach z CBRE.

REKLAMA

- Należy pamiętać, że czas budowy magazynu netto to zaledwie dwa-trzy kwartały. Większość deweloperów czeka na sygnał rozpoczęcia budowy mając już wykupioną działkę i uzyskane pozwolenie na budowę, więc błyskawicznie dostosowują się do wymogów rynku - dodał.

Jan Wałach ocenia, że rynek powierzchni magazynowej jest obecnie, w istotny sposób, wspierany przez prężnie rozwijający się handel e-commerce. - Z pewnością e-handel jest obecnie jednym z najszybciej rosnących segmentów gospodarki. Wielu dystrybutorów, zamiast tradycyjnych sklepów stacjonarnych sprzedaż prowadzi jedynie przez Internet, zaś towar przechowuje w magazynach. Jest to więc istotny czynnik wspierający popyt na powierzchnie magazynowe i wydaje się, że w kolejnych latach rozwój e-handlu będzie kontynuowany - dodał.

CBRE ocenia, że obecnie w budowie na terenie Polski znajduje się ok. 230 tys. m kw. powierzchni magazynowej. - Jest to o 50 tys. m kw. mniej wobec podobnego okresu 2012 roku. Taki spadek to efekt zmniejszającego się apetytu na ryzyko zarówno wśród deweloperów jak i najemców - powiedział Wałach.

- Szacujemy, że w tym roku na rynek może trafić nawet 300 tys. m kw. magazynów - dodał.

Ekspert CBRE uważa, że koszty wynajmu m kw. powierzchni magazynowej będą nadal utrzymywać się na stabilnym poziomie. - Nie widzę zagrożeń ani dla widocznych spadków, ani wzrostów tych cen. Rynek jest w równowadze, co jest charakterystyczną cechą segmentu magazynowego. Popyt odpowiada podaży, podaż szybko zareaguje na ewentualne zmiany. Stawki za wynajem w najbliższych latach nie powinny więc ulegać wyraźnym wahaniom - dodał Wałach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • markus 2013-07-03 11:26:11
    Moim zdaniem powierzchnie magazynowe powinny być dobierane przede wszystkim pod zapotrzebowanie - zwróćcie uwagę na fakt, że wolne nowe nieruchomości z bazy Jartomu znikają w kilka tygodni, a te stare nieruchomości pomimo dobrej wyceny, wiszą miesiącami...

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA