PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sektor magazynowy barometrem zmian popytu w nieruchomościach komercyjnych - wywiad z Bartoszem Mierzwiakiem, Prologis

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 wrz 2012 09:34

Sektor magazynowy barometrem zmian popytu w nieruchomościach komercyjnych - wywiad z Bartoszem Mierzwiakiem, Prologis

Sektor magazynowy - jako pierwszy - niczym barometr odczuwa zmiany popytu na rynku powierzchni komercyjnych - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Bartosz Mierzwiak, Vice President & Market Officer Prologis w Polsce.

REKLAMA

Jaki jest ten rok dla rynku nieruchomości magazynowo-logistycznych w Polsce?
W minionych miesiącach obserwowaliśmy stabilizację rynku. Pierwsze półrocze nastraja optymistycznie, choć nie spodziewam się lawinowego uruchomienia inwestycji w parki logistyczne, tym bardziej że pod koniec czerwca i w lipcu zaobserwowaliśmy spowolnienie popytu.

Prologis zamknął półrocze wskaźnikiem wynajęcia powierzchni magazynowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej na poziomie aż 88,7 proc. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2012 roku wynajęliśmy ponad 560 300 metrów kwadratowych powierzchni, z czego prawie 66 proc. w Polsce. Ten wynik zapewnił Prologis 42-procentowy udział w rynku Europy Środkowo-Wschodniej pod względem ilości wynajętej powierzchni.

Sektor magazynowy niczym barometr odczuwa zmiany popytu na rynku powierzchni komercyjnych jako pierwszy. Następnie dotykają one sektor nieruchomości handlowych, a w ostatniej kolejności biurowych.

Jakie są największe bariery, ale też szanse rozwoju przed tym rynkiem w Polsce?
Największą barierą, a raczej determinantą rozwoju polskiego rynku magazynowego, jest w dalszym ciągu niskie tempo wzrostu popytu, będące efektem spowolnienia gospodarczego. Właściwie nie brakuje nam rozwiniętej infrastruktury, ani gruntów pod inwestycje. Dlatego też tempo rozwoju rynku powierzchni dystrybucyjnych będzie, w dużej mierze, zależało właśnie od zainteresowania najemców obiektami magazynowymi.

Jak wygląda obecny portfel zamówień i inwestycji spółki na tym rynku i jak to wygląda w porównaniu do sytuacji sprzed roku?
W pierwszym półroczu tego roku Prologis, jako pierwszy po kryzysie, miał w budowie obiekt magazynowy na terenie Prologis Park Janki przeznaczony wyłącznie na rynek spekulacyjny, bez żadnych umów typu pre-let. Ponadto w pierwszym kwartale bieżącego roku firma rozpoczęła także budowę 24 500 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej w Prologis Park Bratislava na Słowacji. Pod koniec maja świętowaliśmy otwarcie nowego budynku typu build-to-suit na terenie Prologis Park Prague-Jirny o powierzchni 29 000 metrów. Został on zbudowany dla obecnego klienta - firmy Globus, która jest jednym z największych operatorów hipermarketów w Czechach.

Ponadto ukończyliśmy budowę 19 111 metrów kwadratowych - jeden budynek magazynowy - na terenie Prologis Park Wrocław V dla firmy UPM Raflatac, wchodzącej w skład dywizji Materiałów Zaawansowanych Technicznie grupy UPM, która jest wiodącym dostawcą samoprzylepnych materiałów etykietowych. Wraz z tą nową inwestycją Prologis rozpoczął budowę swojego piątego parku dystrybucyjnego w rejonie Wrocławia.

  • 1
  • 2
  • kabim 2012-10-04 11:52:31
    Prologis był aktywny na rynku, ale i tak sądzę, że aktualne wyniki w dużej mierze wynikają z tego, co robi agencja Jartom. Mianowicie - ich wyceny są delikatnie mówiąc zaskakujące - pytanie tylko czy inwestorzy skuszą się teraz na wszystkie dostępne nieruchomości, czy tylko na wybrane.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA