PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sektor magazynowy cieszy się coraz większym zaufaniem inwestorów - wywiad z Renatą Osiecką, Axi Immo

  • Autor: Propertynews.pl
  • 15 sty 2013 13:24

Sektor magazynowy cieszy się coraz większym zaufaniem inwestorów - wywiad z Renatą Osiecką, Axi Immo

Dziś firmy odchodzą od jednego, centralnego centrum dystrybucyjnego na rzecz mniejszych, regionalnych parków dystrybucyjnych w kluczowych regionach kraju, tj. Poznaniu, Śląsku czy Trójmieście. W efekcie wynajmowane są mniejsze powierzchnie, ale w kilku strategicznych lokalizacjach - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo.

REKLAMA

Jaka podaż powierzchni magazynowej i logistycznej jest planowana na 2013 rok?

Podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w 2013 roku nie powinna być gorsza niż w poprzednim roku. W ciągu trzech kwartałów 2012 roku zostało oddanych do użytku blisko 400 tys. mkw., a obecnie w budowie jest 200 tys. mkw. Większość jest już wynajęta.

Ze względu na wydłużenie procesów decyzyjnych kilka dużych projektów zostało przesuniętych na ten rok. Będę one na tyle znaczące, że mogą wpłynąć na tegoroczny wynik wolumenu podaży.

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i spadek popytu konsumpcyjnego to czynniki, które mogłyby wpłynąć na zmniejszenie nowej podaży w 2013 roku. Z drugiej jednak strony spadek dostępności nowoczesnej powierzchni magazynowej w wybranych lokalizacjach, rozwój e-commerce i jego coraz większe znaczenie dla sektora oraz procesy oszczędnościowe w Europie Zachodniej, w wyniku których firmy przenoszą produkcję do Polski, pozwalają przypuszczać, że podaż utrzyma się na stabilnym poziomie.

Czym będą się charakteryzować nowe projekty magazynowo-logistyczne?

Nowa podaż będzie wynikiem realizacji przede wszystkim projektów bezpiecznych, tj. BTS i pre-let. Trendy rynkowe, z jakimi mieliśmy do czynienia w roku poprzednim, będą kontynuowane. Typowe projekty spekulacyjne odchodzą w zapomnienie.

Deweloperzy z dużą ostrożnością podchodzą do realizacji każdego nowego projektu. Polityka kredytowa banków jest nadal dość restrykcyjna, dlatego nie każdy ma szansę na uzyskanie finansowania - mogą na nie liczyć tylko wybrane projekty.

Perspektywa rozwoju nowych inwestycji będzie zależeć od wielkości i jakości popytu oraz możliwość finansowych deweloperów - ich zdolności do pozyskania finansowania dla nowych projektów.

Jakie trendy będą rządzić rynkiem nieruchomości magazynowych i logistycznych w 2013 roku?

Sektor magazynowy cieszy się coraz większym zaufaniem inwestorów, zauważalny jest zwiększony popyt, czego potwierdzeniem jest sprzedaż kilku znaczących projektów.

Stabilna gospodarka, systematyczny rozwój sektora magazynowego, największy rynek w regionie, stopa zwrotu z inwestycji wyższa niż w Europie Zachodniej, oscylująca przy wybranych inwestycjach w granicach 7-8 proc., to naturalne przesłanki, dzięki którym sektor magazynowy zyskuje w oczach funduszy.

  • kaptus 2013-02-04 12:51:09
    Sektor magazynowy się rozwija, ale dopiero teraz powinny zacząć pojawiać się coraz poważniejsze transakcje. Wyceny się zmieniły, pojawiają się takie jak te - hale.jartom.com/nieruchomosci/Atrakcyjny-zaklad-produkcyjny-z-biurem-Zyrardow-1844amc2s,61,hale,hp,s,0,,, Logiczne, że zainteresowanie będzie większe. Pytanie tylko do jakiego stopnia.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA