PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sektor nieruchomości dystrybucyjnych okazał się solidną i defensywną klasą aktywów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 lis 2012 07:33

Sektor nieruchomości dystrybucyjnych okazał się solidną i defensywną klasą aktywów

Wartość europejskich obiektów dystrybucyjnych spadła przeciętnie o 21,9 procent od szczytu sprzed kryzysu (2007 r.) do recesji rynkowej (2009 r.). Od tamtego momentu wartości te wzrosły jedynie o 1,3 proc. - wynika z raportu Prologis „Możliwości na europejskim rynku nieruchomości przemysłowych".

REKLAMA

Jak przekonują przedstawiciele Prologisu, dzisiejsze wartości są atrakcyjne w stosunku do kosztów odtworzenia oraz schematu odzyskiwania wartości w Stanach Zjednoczonych po kryzysie finansowym.

Sektor obiektów logistycznych wygenerował bezpośredni zwrot wynoszący 7,6 proc. procent ciągu ostatnich 10 lat; czyli, odpowiednio, 200 punktów bazowych oraz 240 punktów bazowych powyżej bezpośredniego zwrotu z obiektów biurowych i handlowych.

Jak zaznacza Prologis, rynek europejskiej powierzchni magazynowej jest stosunkowo słabo rozwinięty w porównaniu do USA. Istnieje tu zaledwie 14 proc. powierzchni dystrybucyjnej klasy A w stosunku do wszystkich zasobów dystrybucyjnych.

W przyszłości rynek ten odczuje znaczny wzrost - zapewnia Prologis. Wpłynie na to rekonfiguracja łańcucha handlowego i dostaw (silny popyt na nowe powierzchnie) oraz rosnący rynek e-commerce.

- W perspektywie długoterminowej, sektor nieruchomości dystrybucyjnych okazał się być solidną i defensywną klasą aktywów, z atrakcyjnym profilem ryzyka zwrotu dla inwestorów instytucjonalnych. Powierzchnie dystrybucyjne przyczyniają się w istotnym stopniu do poprawy produktywności, redukcji kosztów i wspierają ogólną strategię łańcucha dostaw. Ten stały trend w kierunku większej efektywności operacyjnej i efektywności kosztów będzie korzystny dla sektora nieruchomości dystrybucyjnych napędzając jego ożywienie w najbliższym czasie i w przyszłości - powiedział Ali Nassiri, vice president, acquisitions and research, Prologis Europe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA