PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sieci handlowe i operatorzy logistyczni - to oni napędzają rynek

  • Autor: propertynews.pl
  • 21 lut 2017 13:24

Sieci handlowe i operatorzy logistyczni - to oni napędzają rynek Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych JLL

Sieci handlowe i operatorzy logistyczni to dwa najbardziej aktywne sektory na rynku magazynowym w Polsce. Najnowsze dane JLL pokazały, że przypadło na nie w 2016 roku aż 59 procent popytu netto.

REKLAMA

 Jak podsumowuje firma JLL, w 2016 roku podpisano w Polsce umowy najmu na ponad 3 mln mkw., z czego na popyt netto przypadło ponad 2,2 mln mkw. – To najwyższy wynik w historii naszego rynku – komentuje Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych JLL w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL. Sieci handlowe i operatorzy logistyczni wynajęli w zeszłym roku łącznie prawie 59 procent nowej powierzchni.

Logistyka

Udział w rynku operatorów logistycznych wzrósł nieznacznie do 30 procent (wobec 29 procent w 2015 roku). – Za taki rezultat odpowiada między innymi wzrost znaczenia Polski jako lokalizacji obsługującej firmy z branży e-commerce na potrzeby krajów Europy Zachodniej – mówi Tomasz Olszewski z JLL i dodaje, że to właśnie firmy z branży e-commerce, czyli Amazon i Zalando podpisały w ubiegłym roku rekordowe umowy najmu. Łącznie wynajęły prawie 300 tys. mkw. powierzchni magazynowej.

Od kilku lat poziom wydatków w polskim Internecie rośnie w tempie dwucyfrowym. Jak przewiduje raport przygotowany przez firmy JLL oraz Prologis, do 2020 roku udział handlu elektronicznego sięgnie aż 10 procent wartości całej sprzedaży detalicznej. Oznacza to jeszcze bardziej znaczący wpływ e-commerce na łańcuchy dostaw i rynek nieruchomości logistycznych oraz większe zapotrzebowanie na nowoczesne obiekty magazynowe.

– Nasz kraj leży w Europie Centralnej, na przecięciu szlaków handlowych Północ-Południe i Wschód-Zachód. Z punktu widzenia na przykład branży logistycznej, to ogromna zaleta dla przedsiębiorstw, które prowadzą dystrybucję w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Olszewski.

Sieci handlowe

Sieci handlowe także zwiększyły swój udział z 23 procent w 2015 roku do 29 procent w 2016 roku. Dane firmy doradczej JLL jasno pokazują, że handel, który jest jednym z głównych sektorów napędzających polską gospodarkę, ma istotny wpływ na rynek powierzchni magazynowych. – Sektor sieci handlowych cały czas się w Polsce rozwija – tłumaczy Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL. Jak dodaje, powstają nowe obiekty handlowe, które wymagają obsługi logistycznej. Tym samym, rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe ze strony sieci handlowych. – Duża konkurencja w handlu wymusza optymalizację kosztów, w tym logistycznych. Efektem tego jest często zmiana lokalizacji centrów dystrybucyjnych, co generuje popyt na tego rodzaju obiekty – tłumaczy Tomasz Mika.

Prognoza

– Warto zauważyć, że w najbliższych latach zakończy się budowa kolejnych ważnych odcinków tras ekspresowych. Wśród nich jest S3, która stanie się ważnym korytarzem transportowym w Polsce. Większość odcinków tej trasy będzie oddawana do użytkowania na przełomie 2017/18 roku stwarzając tym samym doskonałe okazje inwestycyjne wzdłuż zachodniej granicy kraju – dodaje Tomasz Olszewski.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA