PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Silne odbicie na europejskim rynku powierzchni magazynowych

  • Autor: DTZ
  • 12 kwi 2012 12:14

Silne odbicie na europejskim rynku powierzchni magazynowych

W 2012 roku rynek logistyczny będzie rósł w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej i skandynawskich, jednak w pozostałych europejskich państwach szykuje się spowolnienie w tym sektorze - wynika z raportu Property Times - European Logistics przygotowanego przez firmę DTZ.

REKLAMA

Jak podają autorzy raportu, wydarzenia z drugiej połowy 2011 roku silnie wpłynęły na globalną gospodarkę. W rezultacie firmy logistyczne i zajmujące się produkcją przemysłową będą szukały oszczędności.

Pomimo niesprzyjających warunków gospodarczych, w drugiej połowie 2011 roku zostały podpisane umowy na wynajem ok. 8 mln mkw. na pięciu kluczowych europejskicj rynkach (w porównaniu do 7,6 mln mkw. w I połowie 2011 roku).

W ujęciu rocznym, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, krajach Beneluxu oraz krajach Europy Środkowo-Wschodniej wynajętych zostało 15,6 mln mkw. wobec 11 mln w 2010 roku.

Największy wzrost odnotowano w krajach Beneluxu (90 proc.). W dalszej kolejności ulokowały się Francja (48 proc. wzrost rok do roku) i Niemcy (42 proc. wzrost rok do roku). Poziom wynajętej powierzchni w UK i CEE wzrósł odpowiednio o 15 i 16 proc. Należy zauważyć, że sieci handlowe kontynuują rozwój łańcucha dostaw w regionie CEE.

Zdaniem autorów raportu, najemcy zainteresowani są wysokiej jakości powierzchnią w kluczowych lokalizacjach. W ciągu pierwszej połowy 2011 roku wzrosła liczba transakcji built-to-suit (obiektów budowanych na zamówienie konkretnego klienta). Liczba projektów spekulacyjnych utrzymuje się na niskim poziomie ze względu na wysokie koszty pieniądza i wysoką awersję inwestorów do ryzyka. W 2011 roku czynsze pozostały stabilne na 19 z 20 analizowanych krajowych rynków. - Przewidujemy, że w 2012 roku czynsze wzrosną średnio o ok. 0,8 proc. - mówi Rob Hall, Head of DTZ CEMEA Logistics.

Produkcja przemysłowa w Europie w 2011 roku wzrosła średnio o 2,8 proc. W 2012 roku spodziewany jest spadek o ok. 0,4 proc. Największe zmiany spodziewane są na rynku niemieckim, gdzie w 2011 roku zanotowano wzrost o 8,1 proc., a w 2012 wyniesie on 0,8 proc.

Sprzedaż detaliczna w Unii Europejskiej spadła w 2011 roku o 0,2 proc. Widoczne są duże rozbieżności pomiędzy poszczególnymi europejskimi regionami. Region CEE i krajów bałtyckich zanotował wzrost na poziomie 3 proc., podczas gdy kraje południowej Europy (Portugalia, Włochy, Grecja i Hiszpania zanotowały spadki od -1,1 proc. do -8,8 proc. - Obserwujemy jednak wzrosty w obszarze e-handlu, którego znaczenie rośnie zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Francji i ostatnio w Niemczech, gdzie firma Amazon podpisała 4 największe transakcje w 2011 roku - mówi Magali Marton, Head of DTZ CEMEA Research.

Wartość inwestycji w sektorze powierzchni magazynowych wzrosła do 10,4 miliarda euro w 2011 roku z poziomu 8,6 miliarda euro odnotowanego w 2010 roku. Największe wzrosty zanotowano w Wielkiej Brytanii, gdzie wartość inwestycji osiągnęła poziom 4 miliardów euro, co stanowi 39 proc. wszystkich środków ulokowanych w tym sektorze, w Europie w 2011 roku.

  • 1
  • 2
  • glida 2013-02-27 12:47:04
    Wspomniane odbicie widać szczególnie teraz, na polskim rynku magazynowym. Coraz więcej transakcji faktycznie dochodzi do skutku. Zainteresowanie przejęciami jest potężne. A co będzie dalej? Obserwuję kolejne oferty na jartom.com/zdjecia/ Liczymy na konkretne przejęcia inwestycyjne.
  • wasyl 2012-04-30 15:03:49
    Zmiany są pozytywne dla rynku, chociaż chyba mało kto takich oczekiwał. Fajnie, że rynek postępuje, transakcji jest coraz więcej. Widzę, że kolejne nieruchomości z bazy Jartomu znikają, myślicie, że ten rok będzie szczególny?

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA