PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Skutki zakazu handlu w niedzielę odczuje również logistyka

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 06 gru 2017 08:20

Skutki zakazu handlu w niedzielę odczuje również logistyka Fot. Shutterstock

- Ustawa będzie miała negatywny wpływ nie tylko na handel w sklepach wielkopowierzchniowych, ale także na małe butiki i punkty gastronomiczne w centrach handlowych. Negatywne skutki odczują tysiące firm zajmujących się dostawami, transportem i logistyką - mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. 
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę trafiła do Senatu. 


REKLAMA

W Senacie zgłoszono poprawki do przyjętej przez Sejm ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji chce, żeby sklepy w Wigilię i Wielką Sobotę były otwarte do godziny 16, czyli o dwie godziny dłużej niż przewiduje ustawa. Solidarność chce by niedzielny zakaz obowiązywał do poniedziałku rano oraz dotyczył także internetu. 

- Nie tylko branża handlowa jest bardzo krytycznie nastawiona do tej idei, ale i sami konsumenci. Według niedawnych badań KANTAR TNS aż 76 proc. Polaków chce wolnych niedziel dla pracowników, ale bez wprowadzania zakazu handlu. A jedynie 36 proc. ankietowanych jest za zagwarantowaniem pracownikom wolnych niedziel poprzez wprowadzenie zakazu handlu we wszystkie niedziele w miesiącu - mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. 

Przyjęty przez Sejm projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele budzi sporo kontrowersji. Negatywnie wypowiadają się o nim deweloperzy, przedstawiciele centrów handlowych oraz sami konsumenci. 

- Przedstawiciele branży są zgodni co do tego, że ograniczenie handlu w niedziele wpłynie negatywnie na polską gospodarkę i jej konkurencyjność, a także na miejsca pracy. Skutki ustawy najdotkliwiej mogą odczuć studenci (często pracujący tylko w soboty i niedziele, aby pracę pogodzić z zajęciami na uczelni) oraz osoby, którym najtrudniej znaleźć pracę (50+). Według ubiegłorocznych badań PwC zakazu handlu we wszystkie niedziele mógłby spowodować zwolnienie aż 36 tys. osób, a skarb państwa w sumie mógłby stracić nawet 1,8 mld zł -mówi prezes POHiD.

Przyjęty przez Sejm projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę przewiduje aż 29 wyłączeń z zakazu, które dotyczą m.in. dworców kolejowych i autobusowych, stacji paliw, kwiaciarń, aptek, punktów pocztowych etc. 

- Warto podkreślić, że ograniczenia w formie zupełnego zakazu handlu w co drugą niedzielę w miesiącu nie stosuje żadne z państw UE, a ostatni przykład Węgier, które po wprowadzeniu zakazu, pod wpływem protestów i niezadowolenia społecznego, wycofały się z tego rozwiązania, powinien być dla nas ostrzeżeniem - mówi Renata Juszkiewicz. Dezorganizacja handlu i dostaw uderzy w sektor spożywczy, ograniczając sprzedaż produktów świeżych i mających krótki termin przydatności do spożycia - dodaje. 

Zgodnie z przyjętą przez Sejm wersją ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Zakaz handlu ma wchodzić etapami. Od 1 marca w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku handlowa będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu, a od 2020 roku – zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku.

Ustawę przyjął już Sejm. Senacka komisja wróci do prac nad projektem 12 grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA