PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Śląsk magazynami stoi, ale potrzeba nowych lokalizacji

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 22 lut 2018 13:55

Śląsk magazynami stoi, ale potrzeba nowych lokalizacji Prelegenci panelu poświęconego magazynom w ramach Property Forum Katowice 2018.

Na Śląsku najbardziej atrakcyjne tereny pod inwestycje magazynowe powoli się wyczerpują. Z tego względu deweloperzy coraz przychylniejszym okiem spoglądają w stronę gruntów poprzemysłowych i wciąż chcą korzystać z atutów Górnego Śląska. Co należy zrobić, aby utrzymać tę niezwykle korzystną koniunkturę? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy panelu poświęconego magazynom w ramach Property Forum Katowice 2018.

REKLAMA

Według danych przedstawionych przez Michała Sikorę, konsultanta ds. terenów inwestycyjnych, opinii technicznych i Specjalnych Stref Ekonomicznych Cushman & Wakefield, w 2017 roku śląski rynek magazynowy stał się drugim rynkiem w Polsce. Odnotowano bardzo duży, 79-procentowy wzrost w porównaniu do 2016 roku. Poziom pustostanów na terenie Śląska spadł o 34 proc. mimo oddawania do użytku nowych obiektów (nowe inwestycje szacowane są na poziomie 5 proc.). Prowadzący dyskusję zwrócił też uwagę na zmiany w prawie, z jednej strony stymulujące rozwój regionów, z drugiej sprzyjające branży e-commerce. Choć prognozy na 2018 rok są bardzo optymistyczne, debatę rozpoczęło pytanie o to, co należy zrobić, aby utrzymać tę niezwykle korzystną koniunkturę.

Jako czynniki wspierające rozwój centrów logistycznych rozmówcy wskazywali najczęściej na rosnącą dynamikę wzrostu gospodarczego, rozwój infrastruktury drogowej, dostępność gruntów pod nowe inwestycje oraz dynamiczny rozwój branży e-commerce. Mirosław Koszany, prezes zarządu Biura Inwestycji Kapitałowych, zwrócił uwagę na to, że po kryzysie 2008-2011 roku deweloperzy przemysłowi znacznie ostrożniej podchodzą do inwestycji.

- Jesteśmy firmą z polskimi korzeniami i długoletnim stażem. Doświadczyliśmy kryzysu i mimo że od trzech, czterech lat rynek w branży przemysłowo-logistycznej wykazuje stabilny wzrost, inwestujemy środki bardzo rozważnie. Polska jest w tej chwili drugim, po Niemczech, rynkiem w Europie pod względem budowanej powierzchni magazynowej. Mając jednak w pamięci trudne lata 2008-2011, w tej chwili już nie decydujemy się na inwestowanie w nowe obiekty, jeśli nie mamy wyprzedanej powierzchni na poziomie 50, czy nawet 60 proc. już na wstępnym etapie - zauważył Mirosław Koszany.

O biznesie „szytym na miarę” opowiadał też Adam Rams, wiceprezes zarządu Grupy Delta Trans. - Nasza firma działa w sektorze TSL (transport – spedycja – logistyka). Już na początku działalności, 28 lat temu doszliśmy do wniosku, że jedyna nasza szansa to, aby przetrwać na rynku, to model komercjalizacji inwestycji. Nie budujemy w modelu spekulacyjnym - dlatego nie posiadamy dziś ani jednego metra kwadratowego powierzchni na wynajem. Planując inwestycje, zaczynamy od znalezienia klienta, któremu oferujemy produkt dostosowany konkretnie do jego potrzeb i wymagań - mówił.

Michał Samborski, Development Director Panattoni Europe, zwrócił z kolei uwagę na bardzo duży potencjał śląskiego rynku, który pozwala deweloperom na korzystanie z modelu spekulacyjnego.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA