PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Specjalna strefa ekonomiczna w Lublinie z kolejnymi inwestycjami

  • Autor: PAP
  • 10 lis 2014 10:34

Nowe inwestycje w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie i zwiększenie zatrudnienia zapowiada spółka Aliplast. W strefie działa obecnie 14 firm, w których pracuje ok. 1,5 tys. osób. 70 proc. terenów strefy jest już zagospodarowane.

REKLAMA

Aliplast, producent komponentów aluminiowych głównie dla budownictwa (półprodukty do wyrobu okien), funkcjonuje w strefie w Lublinie od pięciu lat. Nowa inwestycja tej spółki - uruchomienie kolejnej linii technologicznej - pochłonie około 25 mln zł.

"Podpisaliśmy umowę na dostawę kolejnej prasy do produkcji profili aluminiowych. Powinna być zamontowana i oddana do użytku w maju przyszłego roku. To będzie prasa o wydajności 12 tys. ton produkcji w ciągu roku, większa niż ta, którą mamy obecnie"- powiedział prezes spółki Aliplast Jan Kidaj.

Firma zwiększy zatrudnienie o 60-70 osób; obecnie zatrudnia 302 osoby.

W przyszłym roku w spółce planowane jest także uruchomienie produkcji komponentów dla branży aluminiowej. Inwestycja z tym związana będzie kosztowała 4-5 mln zł i spowoduje zatrudnienie kolejnych 10-15 osób.

Uruchomienie nowych linii produkcyjnych ma zwiększyć poziom eksportu produktów spółki. Obecnie na eksport, głównie do Czech, Słowacji, Węgier Niemiec i Holandii, przeznaczane jest 35 proc. produkcji.

Aliplast to jedna z 14 firm działających w lubelskiej strefie. Łącznie zatrudniają one ok. 1,5 tys. osób.

Około 70 proc. terenów strefy jest już zagospodarowane przez 28 inwestorów. Wartość zrealizowanych dotychczas w lubelskiej strefie inwestycji przekracza 540 mln zł, a łączne nakłady inwestycyjne mają sięgnąć ponad 817 mln zł.

W tym roku zezwolenia na działalność w strefie, oprócz Aliplastu otrzymało cztery firmy: producent narzędzi skrawających J.G service Grzegorz Reszka, spółka Asquini Polska produkująca części dla przemysłu lotniczego i kosmicznego, Fabryka Cukierków "Pszczółka" oraz producent puszek do napojów Ball Packaging Europe Lublin.

Ta ostatnia firma w 2008 r. wybudowała już w lubelskiej strefie swój zakład, ale z powodu kryzysu nie rozpoczęła produkcji i wydane zezwolenie cofnięto. Firma powróciła w tym roku do Lublina, będzie działać w wybudowanym już zakładzie.

Łączne nakłady tych pięciu inwestorów w strefie mają sięgnąć 336 mln zł i spowodować powstanie 240 miejsc pracy.

Strefa ekonomiczna w Lublinie funkcjonuje od września 2007 r. jako podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Europark Mielec. Początkowo obejmowała 70 ha, w kolejnych latach jej powierzchnia była zwiększana - obecnie rozciąga się na ponad 116 ha w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych. Zlokalizowana jest we wschodniej części Lublina, w pobliżu lotniska oraz północnej obwodnicy miasta, w sąsiedztwie dwóch węzłów komunikacyjnych drogi ekspresowej S17.

Władze miasta planują kolejne rozszerzenie strefy o ponad 80 ha. "Poszerzenia dokonamy w oparciu o przylegające tereny"- zapowiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Zaznaczył, koszty poszerzenia będą znane dopiero po przeprowadzeniu procedur wycen gruntów i negocjacjach; tereny pod strefę mają być skupowane głównie od właścicieli prywatnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA