PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Specjalna strefa ekonomiczna w Lublinie z kolejnymi inwestycjami

  • Autor: PAP
  • 10 lis 2014 10:34

Nowe inwestycje w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie i zwiększenie zatrudnienia zapowiada spółka Aliplast. W strefie działa obecnie 14 firm, w których pracuje ok. 1,5 tys. osób. 70 proc. terenów strefy jest już zagospodarowane.

REKLAMA

Aliplast, producent komponentów aluminiowych głównie dla budownictwa (półprodukty do wyrobu okien), funkcjonuje w strefie w Lublinie od pięciu lat. Nowa inwestycja tej spółki - uruchomienie kolejnej linii technologicznej - pochłonie około 25 mln zł.

"Podpisaliśmy umowę na dostawę kolejnej prasy do produkcji profili aluminiowych. Powinna być zamontowana i oddana do użytku w maju przyszłego roku. To będzie prasa o wydajności 12 tys. ton produkcji w ciągu roku, większa niż ta, którą mamy obecnie"- powiedział prezes spółki Aliplast Jan Kidaj.

Firma zwiększy zatrudnienie o 60-70 osób; obecnie zatrudnia 302 osoby.

W przyszłym roku w spółce planowane jest także uruchomienie produkcji komponentów dla branży aluminiowej. Inwestycja z tym związana będzie kosztowała 4-5 mln zł i spowoduje zatrudnienie kolejnych 10-15 osób.

Uruchomienie nowych linii produkcyjnych ma zwiększyć poziom eksportu produktów spółki. Obecnie na eksport, głównie do Czech, Słowacji, Węgier Niemiec i Holandii, przeznaczane jest 35 proc. produkcji.

Aliplast to jedna z 14 firm działających w lubelskiej strefie. Łącznie zatrudniają one ok. 1,5 tys. osób.

Około 70 proc. terenów strefy jest już zagospodarowane przez 28 inwestorów. Wartość zrealizowanych dotychczas w lubelskiej strefie inwestycji przekracza 540 mln zł, a łączne nakłady inwestycyjne mają sięgnąć ponad 817 mln zł.

W tym roku zezwolenia na działalność w strefie, oprócz Aliplastu otrzymało cztery firmy: producent narzędzi skrawających J.G service Grzegorz Reszka, spółka Asquini Polska produkująca części dla przemysłu lotniczego i kosmicznego, Fabryka Cukierków "Pszczółka" oraz producent puszek do napojów Ball Packaging Europe Lublin.

Ta ostatnia firma w 2008 r. wybudowała już w lubelskiej strefie swój zakład, ale z powodu kryzysu nie rozpoczęła produkcji i wydane zezwolenie cofnięto. Firma powróciła w tym roku do Lublina, będzie działać w wybudowanym już zakładzie.

Łączne nakłady tych pięciu inwestorów w strefie mają sięgnąć 336 mln zł i spowodować powstanie 240 miejsc pracy.

Strefa ekonomiczna w Lublinie funkcjonuje od września 2007 r. jako podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Europark Mielec. Początkowo obejmowała 70 ha, w kolejnych latach jej powierzchnia była zwiększana - obecnie rozciąga się na ponad 116 ha w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych. Zlokalizowana jest we wschodniej części Lublina, w pobliżu lotniska oraz północnej obwodnicy miasta, w sąsiedztwie dwóch węzłów komunikacyjnych drogi ekspresowej S17.

Władze miasta planują kolejne rozszerzenie strefy o ponad 80 ha. "Poszerzenia dokonamy w oparciu o przylegające tereny"- zapowiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Zaznaczył, koszty poszerzenia będą znane dopiero po przeprowadzeniu procedur wycen gruntów i negocjacjach; tereny pod strefę mają być skupowane głównie od właścicieli prywatnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA