PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Spekulacja ogarnia magazyny

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 maj 2016 12:31

Spekulacja ogarnia magazyny Tomasz Mika, JLL

Ponad połowa powierzchni magazynowej w Polsce budowana jest w sposób spekulacyjny - wynika z danych JLL.

REKLAMA

- To było bardzo mocne otwarcie roku na polskim rynku magazynowym. W I kw. 2016 r. podpisano umowy najmu na łącznie 680 tys. mkw. To najlepszy wynik zarejestrowany w pierwszym kwartale w ostatnim dziesięcioleciu i bardzo dobry prognostyk na pozostałą część roku. Co więcej, w I kw. łączne zasoby powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły 10 milionów mkw., co umocniło ją na dziewiątym miejscu w Europie pod względem podaży - mówi Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL.

Najwięcej powierzchni magazynowej w I kw. wynajęto w Okolicach Warszawy (184 tys. mkw.), na Górnym Śląsku (142 tys. mkw.) oraz w Poznaniu (123,5 tys. mkw.). Największą umowę najmu podpisał Kaufland (45 tys. mkw. w Panattoni Park Bydgoszcz).

Łączne zasoby powierzchni magazynowo – przemysłowej w Polsce wyniosły ok. 10,37 mln mkw. na koniec I kw. 2016. W pierwszych trzech miesiącach roku do użytku oddano aż 418 tys. mkw. nowych magazynów. Większość nowych projektów ukończono w Okolicach Warszawy (137 tys. mkw.), Górnym Śląsku (87 tys. mkw.) i Polsce Centralnej (85 tys. mkw.).

- Deweloperzy pozostają bardzo aktywni. W budowie jest obecnie 640 tys. mkw. powierzchni magazynowo – przemysłowej, co plasuje sektor magazynowy za biurowym, ale przed segmentem centrów handlowych. Najwięcej magazynów powstaje w Poznaniu – 160 tys. mkw., Okolicach Warszawy – 108 tys. mkw. oraz Polsce Centralnej – 106 tys. mkw. - wylicza Przemysław Ciupek, starszy analityk rynku, JLL.

- Aż 54 proc. powstającej obecnie powierzchni magazynowej realizowane jest na zasadach spekulacyjnych, czyli bez wiążących umów najmu. Dla porównania, na koniec I kw. 2014 r. było to jedynie 5,5 proc. To jasno pokazuje, że deweloperzy darzą polski rynek dużym zaufaniem i widzą dalszy potencjał jego wzrostu - dodaje Tomasz Mika.

Na koniec I kw. wskaźnik pustostanów wynosił 6,7 proc., nieznacznie wzrastając wobec rekordowo niskiego stanu z końca 2015 r. (6,2 proc.). Najwięcej wolnej powierzchni jest w Okolicach Warszawy (11,8 proc. ogólnych zasobów). Małe rynki takie jak Szczecin czy Opole charakteryzują się zerowym poziomem dostępnej powierzchni.

Jak podaje portal magazyny.pl, w I kw. czynsze bazowe pozostały na niezmienionym poziomie i nadal są najwyższe w Warszawie Mieście (4,1-5,3 euro za mkw. miesięcznie) i Krakowie (3,8-4,5 euro za mkw. miesięcznie). Najniższe stawki za obiekty typu Big Box są w Polsce Centralnej (2,6-3,2 euro za mkw. miesięcznie). Należy jednak zauważyć, że powyższe czynsze nie uwzględniają oferowanych przed deweloperów zachęt i zniżek stanowiąc tym samym stawkę wyjściową do dalszych negocjacji.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA