PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Spekulacja ogarnia magazyny

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 maj 2016 12:31

Spekulacja ogarnia magazyny Tomasz Mika, JLL

Ponad połowa powierzchni magazynowej w Polsce budowana jest w sposób spekulacyjny - wynika z danych JLL.

REKLAMA

- To było bardzo mocne otwarcie roku na polskim rynku magazynowym. W I kw. 2016 r. podpisano umowy najmu na łącznie 680 tys. mkw. To najlepszy wynik zarejestrowany w pierwszym kwartale w ostatnim dziesięcioleciu i bardzo dobry prognostyk na pozostałą część roku. Co więcej, w I kw. łączne zasoby powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły 10 milionów mkw., co umocniło ją na dziewiątym miejscu w Europie pod względem podaży - mówi Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL.

Najwięcej powierzchni magazynowej w I kw. wynajęto w Okolicach Warszawy (184 tys. mkw.), na Górnym Śląsku (142 tys. mkw.) oraz w Poznaniu (123,5 tys. mkw.). Największą umowę najmu podpisał Kaufland (45 tys. mkw. w Panattoni Park Bydgoszcz).

Łączne zasoby powierzchni magazynowo – przemysłowej w Polsce wyniosły ok. 10,37 mln mkw. na koniec I kw. 2016. W pierwszych trzech miesiącach roku do użytku oddano aż 418 tys. mkw. nowych magazynów. Większość nowych projektów ukończono w Okolicach Warszawy (137 tys. mkw.), Górnym Śląsku (87 tys. mkw.) i Polsce Centralnej (85 tys. mkw.).

- Deweloperzy pozostają bardzo aktywni. W budowie jest obecnie 640 tys. mkw. powierzchni magazynowo – przemysłowej, co plasuje sektor magazynowy za biurowym, ale przed segmentem centrów handlowych. Najwięcej magazynów powstaje w Poznaniu – 160 tys. mkw., Okolicach Warszawy – 108 tys. mkw. oraz Polsce Centralnej – 106 tys. mkw. - wylicza Przemysław Ciupek, starszy analityk rynku, JLL.

- Aż 54 proc. powstającej obecnie powierzchni magazynowej realizowane jest na zasadach spekulacyjnych, czyli bez wiążących umów najmu. Dla porównania, na koniec I kw. 2014 r. było to jedynie 5,5 proc. To jasno pokazuje, że deweloperzy darzą polski rynek dużym zaufaniem i widzą dalszy potencjał jego wzrostu - dodaje Tomasz Mika.

Na koniec I kw. wskaźnik pustostanów wynosił 6,7 proc., nieznacznie wzrastając wobec rekordowo niskiego stanu z końca 2015 r. (6,2 proc.). Najwięcej wolnej powierzchni jest w Okolicach Warszawy (11,8 proc. ogólnych zasobów). Małe rynki takie jak Szczecin czy Opole charakteryzują się zerowym poziomem dostępnej powierzchni.

Jak podaje portal magazyny.pl, w I kw. czynsze bazowe pozostały na niezmienionym poziomie i nadal są najwyższe w Warszawie Mieście (4,1-5,3 euro za mkw. miesięcznie) i Krakowie (3,8-4,5 euro za mkw. miesięcznie). Najniższe stawki za obiekty typu Big Box są w Polsce Centralnej (2,6-3,2 euro za mkw. miesięcznie). Należy jednak zauważyć, że powyższe czynsze nie uwzględniają oferowanych przed deweloperów zachęt i zniżek stanowiąc tym samym stawkę wyjściową do dalszych negocjacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA