PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Spekulacja staje się kusząca

  • Autor: Propertynews.pl
  • 12 paź 2015 13:23

Spekulacja staje się kusząca Magdalena Szulc, dyrektor Segro na Europę Centralną

Rosnące zainteresowanie powierzchniami magazynowymi skłania deweloperów do coraz bardziej odważnych decyzji. - Ze względu na rekordowy rok 2014 i malejącą liczbę pustostanów coraz częściej deweloperzy budują także spekulacyjnie - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Magdalena Szulc, dyrektor Segro na Europę Centralną.

REKLAMA

Jak przedstawia się Pani zdaniem rynek powierzchni magazynowych Polsce? 

Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwujemy stały wzrost zainteresowania powierzchniami magazynowymi w Polsce i również w tym roku spodziewamy się utrzymania tego trendu. Od kilku lat największym zainteresowaniem cieszą się obiekty typu BTS, które gwarantują takie korzyści jak: dopasowanie wymogów technicznych budynku do indywidualnych potrzeb najemcy i możliwość wyboru lokalizacji. Jednak ze względu na rekordowy rok 2014 i malejącą liczbę pustostanów coraz częściej deweloperzy budują także spekulacyjnie. Segro w czerwcu tego roku oddało obiekt na terenie Segro Business Park Warsaw, Ożarów o powierzchni 10 000 mkw., który w momencie rozpoczęcia budowy na początku roku w aż 90 proc. nie był zabezpieczony wcześniejszymi umowami najmu, a obecnie jest już wynajęty w ponad 50 proc.

Produkcja, logistyka, automotive - który sektor zdobywa największe znaczenie, jeśli chodzi o rozwój rynku magazynowego?

Podobnie jak w latach poprzednich jednym z najaktywniejszych sektorów najemców powierzchni magazynowych są przedstawiciele branży logistycznej, motoryzacyjnej oraz FMCG. Są to również główni najemcy Segro, dla których powstają nowoczesne centra logistyczne. Na początku roku rozpoczęliśmy budowę dwóch nowych obiektów BTS, m.in. terminala typu cross-dock dla firmy DPD Polska. W pierwszym kwartale oddaliśmy do użytkowania centrum dla firmy Volkswagen Group Polska, o powierzchni 30 000 mkw. na terenie Segro Logistics Park Poznań, Komorniki oraz budynek dla firmy Żabka o powierzchni 27 000 mkw. na terenie Segro Logistics Park Gdańsk.

Czy widzi Pani nowe trendy, jeśli chodzi o lokalizację powierzchni magazynowych? Które rejony, oprócz Górnego i Dolnego Śląska, mają największe powodzenie?

W Polsce nadal najatrakcyjniejszym rynkiem powierzchni magazynowych jest region Warszawy, m.in. dzięki rozwiniętej infrastrukturze drogowej a także lokalizacji w centrum kraju. Patrząc na te czynniki również region Polski Centralnej skupia wokół siebie coraz więcej najemców. Natomiast poza centrum Polski dużym zainteresowaniem cieszą się: rejon Poznania i Wrocławia, głównie ze względu na usytuowanie w pobliżu zachodniej granicy, ułatwiające efektywną dystrybucję nie tylko na terenie kraju, ale również do głównych stolic europejskich.

Jakie są podstawowe zagrożenia dla rynku w najbliższym czasie?

Perspektywy rozwoju rynku powierzchni magazynowych w Polsce są bardzo korzystne. Zainteresowanie tym segmentem ze strony zarówno najemców jak i deweloperów w najbliższych latach nie spadnie, jeżeli stabilna sytuacja gospodarcza w kraju nie ulegnie zmianie. Zagrożeniem jest też na pewno skomplikowana sytuacja geopolityczna na wschodzie Europy, a przede wszystkim niebezpieczeństwo eskalacji konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Na ewentualne załamanie koniunktury na polskim rynku może mieć również wpływ sytuacja w strefie euro.

Dziękujemy za rozmowę

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • rafal 2015-10-12 20:00:33
    Które rejony, oprócz Górnego i Dolnego Śląska, mają największe powodzenie??
    co za pytanie 3 rynek magazynowy to POZNAN a 4 ŁODŻ
    a nie DOLNY SLASK, trochę rzetelności

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA