PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Startuje produkcyjna inwestycja w Mrągowie

  • Autor: PAP
  • 26 maj 2015 07:48

400 osób z powiatu mrągowskiego (Warmińsko-Mazurskie) znajdzie zatrudnienie w nowo otwartej hali produkcyjnej fabryki firmy AdamS produkującej stolarkę okienną. Inwestycja zlokalizowana przy obwodnicy Mrągowa warta jest 40 mln zł.

REKLAMA

Nowa hala to 17 tys. metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnej, która wraz z biurowcem, placem składowym i parkingiem zajmuje prawie 8 ha powierzchni. 14 linii produkcyjnych dostarcza dziennie na rynek europejski tysiąc okien.

Obecny na otwarciu hali produkcyjnej wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział, że właściciel firmy Henryk Pędzich, zaczynając przed laty od małej firmy rodzinnej, stał się jednym z największych producentów w tej branży nie tylko na Warmii i Mazurach, ale i w kraju.

- Polska jest w produkcji okien i drzwi potęgą europejską i rywalizujemy o rynki zbytu z Duńczykami i Niemcami. 33 proc. eksportu tej branży idzie na bardzo konkurencyjny niemiecki rynek - podkreślił wicepremier Piechociński.

Dodał, że po chwilowej sytuacji kryzysowej w 2014 roku, gdy zmniejszył się popyt na polskie okna i drzwi w Rosji, producenci znaleźli nowe rynki zbytu m.in. w krajach północnej Afryki i Azji.

Właściciel firmy Henryk Pędzich powiedział PAP, że działalność gospodarczą prowadzi od 42 lat a okna zaczął produkować ponad 20 lat temu.

- Gdy zaczynaliśmy, nasza produkcja wynosiła 100 okien miesięcznie, dziś każdego dnia z fabryki wyjeżdża tysiąc okien. Obecnie trwa rozruch nowej hali a produkcja na razie odbywa się na jednej zmianie. Zatrudniamy 250 pracowników, ale docelowo w najbliższym czasie zatrudnienie wzrośnie do 400 osób - podkreślił właściciel.

- Pomysł produkcji stolarki PCV zrodził się na początku lat 90. XX w., gdy byłem właścicielem małej firmy usługowej. Potrzebowaliśmy okien do naszej nowej inwestycji. Niestety produkt, który otrzymaliśmy, zupełnie nie spełniał naszych oczekiwań, do tego przysporzył nam mnóstwo problemów - podkreślił Pędzich.

Produkcję okien rozpoczął więc najpierw w kilku pomieszczeniach, potem w halach, ale popyt wciąż rósł, dlatego inwestor zdecydował o budowie hali o powierzchni 17 tys. metrów kwadratowych, do której zakupiono innowacyjną linię produkcyjną austriackiej firmy Lisec.

Obecnie firma AdamS ma obrót roczny rzędu 82 mln zł, a chce go zwiększyć do 100 mln zł. Eksportuje produkty do kilkunastu krajów europejskich m.in. na Litwę, Łotwę, do Estonii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji oraz Belgii.

Burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec powiedziała PAP, że miasto które znane jest w Polsce głównie ze swego potencjału turystycznego stawia na rozwój gospodarczy.

- Tworzymy warunki do inwestowania i dobry klimat dla biznesu, w Mrągowie znajduje się Mlekpol - zakład mleczarski w Mrągowie, który inwestuje w produkcję mleka w proszku, Agromasz, który produkuje maszyny rolnicze i zatrudnia 100 osób oraz firma Farmtrac - producent traktorów, który rocznie produkuje 1200 ciągników - wymieniła Otolia Siemieniec.

W powiecie mrągowskim na koniec marca tego roku bezrobocie wyniosło 20,4 proc.; na Warmii i Mazurach 18,8 proc. Na jedną ofertę pracy w regionie przypada 43 bezrobotnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA