PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Strefa wybuduje hale magazynowe na potrzeby inwestorów. Oto projekt "Cube"

  • Autor: PAP
  • 27 mar 2018 14:00

Strefa wybuduje hale magazynowe na potrzeby inwestorów. Oto projekt "Cube" Fot. Shutterstock

W ciągu najbliższego roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) wybuduje trzy pierwsze hale na potrzeby inwestorów, którzy chcą ulokować swoją działalność w regionie bez ponoszenia kosztów budowy. Po maksymalnie 10-letnim okresie wynajmu najemcy będą mogli wykupić użytkowane hale.

REKLAMA

Szczegóły projektu pod nazwą CUBE przestawił we wtorek zarząd strefy. Budowa przez KSSE hal na potrzeby przedsiębiorców, szczególnie z sektora małych i średnich firm, jest częścią rządowego Programu dla Śląska, wpisaną również w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Strefa liczy na współpracę z samorządami, zakłada też możliwość budowy takich hal na rewitalizowanych terenach poprzemysłowych.

"Pierwsze trzy hale powstaną w ciągu roku i dadzą przedsiębiorcom, głównie z sektora MŚP, możliwość inwestowania w linie technologiczne, bez konieczności ponoszenia kosztów budowy hal. Zapewnimy małym i średnim firmom hale pod wynajem w tzw. formule 5+5, czyli na 5 lat, z możliwością przedłużenia najmu o kolejne 5 lat. Po tym okresie firma będzie mogła też wykupić użytkowaną halę" - wyjaśniła wiceprezes KSSE prof. Barbara Piontek.

Lokalizacja pierwszych trzech hal ma być znana w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. W budowę takich modułowych obiektów o powierzchni - w zależności od potrzeb - od 3 do 5 tys. m kw. KSSE zamierza zaangażować własne środki, posiłkując się także finansowaniem zewnętrznym. Szacunkowe koszty budowy jednej hali to ok. 6-7 mln zł, w zależności od wielkości i funkcjonalności.

W obiektach będzie można prowadzić działalność produkcyjną czy magazynową, ale mogą to być także np. biurowce na potrzeby centrów usług wspólnych oraz przedsięwzięć szeroko rozumianej branży outsourcingowej. Powierzchnia i urządzenie hal mają być dopasowane do potrzeb najemców.

"Ten projekt to precyzyjna odpowiedź na zgłaszane potrzeby przedsiębiorców i integralna część Programu dla Śląska, w którym KSSE jest operatorem aktywizacji gospodarczej" - podkreśliła wiceprezes Piontek, wskazując, iż KSSE liczy w tym projekcie także na współpracę z samorządami, które mogą wskazywać tereny wymagające ożywienia gospodarczego; wówczas gmina może być partnerem budowy hali.

Przedstawiciele KSSE oceniają, że zainteresowanie ofertą wynajęcia gotowych powierzchni jest bardzo duże, szczególnie wśród średnich firm, nie tylko polskich. Wynajmem hal interesują się także m.in. inwestorzy azjatyccy. Koszt wynajmu powierzchni ma być tzw. kosztem kwalifikowanym, co ważne w kontekście ubiegania się o ulgi, przysługujące inwestorom w strefach.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA