PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szef Panattoni: Rynek w Polsce jest wciąż bardzo mały i będzie rosnąć bez względu na bariery

 • Autor: Propertynews.pl
 • 29 sie 2012 09:55

Szef Panattoni: Rynek w Polsce jest wciąż bardzo mały i będzie rosnąć bez względu na bariery

Podczas pierwszego półrocza 2012 roku w Polsce wybudowano ok. 330 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Jedna trzecia tych inwestycji to projekty spółki Panattoni. - Od początku roku zrealizowaliśmy 100 tys. mkw. dla takich klientów jak: Delphi, Recaro i Manuli Hydraulics, a w obecnej chwili mamy w budowie 135 tys. mkw. w Polsce - mówi portalowi Propertynews.pl Robert Dobrzycki, partner zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią w Panattoni Europe.

REKLAMA

Wiosną spółka Panattoni rozpoczęła kilka nowych projektów, a w planach ma dalsze rozbudowy istniejących parków logistycznych w oparciu o inwestycje typu BTS. Deweloper ma podpisane już umowy najmu z takimi klientami jak Pilkington i Lear.

- Mamy wiele nowych miejsc, a jesienią rozpoczniemy pierwszy projekt handlowy - zdradza Robert Dobrzycki.

W ramach pierwszej inwestycji handlowej Panattoni wybuduje w Rzeszowie obiekt o powierzchni 13 tys. mkw. w sąsiedztwie istniejącego hipermarketu Auchan oraz marketu sieci Leroy Merlin.

Jak podkreśla szef Panattoni, parki w Mysłowicach, Łodzi i Wrocławiu wciąż się rozwijają. - Wszystkie zmiany rozpoczęły się w tym roku. Porównując obecną sytuację z tą sprzed roku, w pierwszym półroczu realizowaliśmy dwukrotnie więcej powierzchni niż w roku ubiegłym, bo aż 240 tys. mkw., co wg raportu Jones Lang LaSalle sytuuje nas na pozycji najaktywniejszego gracza rynkowego - podkreśla Robert Dobrzycki.

- W Polsce, kraju o populacji liczącej około 40 mln osób, jest około 7 mln mkw. powierzchni magazynowej. Kalifornia ma około połowę tej liczby ludności i dwadzieścia razy więcej powierzchni magazynowej. Oznacza to, że rynek w Polsce jest wciąż bardzo mały i będzie rosnąć bez względu na bariery - mówi Dobrzycki. Jego zdaniem jedną z nich jest w dalszym ciągu infrastruktura, choć oczywiście w ostatnim czasie dokonywane są olbrzymie zmiany.

- Jednocześnie doświadczamy spowolnienia w całej Europie i różne sektory wprowadzają oszczędności, co jest szansą na rozwój rodzimego rynku. A to dlatego, że wiele firm przenosi się z Zachodniej do Środkowej Europy i jest to nadal głównym motorem rozwoju przemysłowego w Polsce. Po drugie, zmiany w infrastrukturze zmieniają krajobraz Polski i sprawiają, że miasta wydają się być teraz blisko siebie. Oznacza to, że nie trzeba mieć obiektów w każdym mieście, ale można wszystko scentralizować. W wielu mniejszych miastach nie ma magazynów klasy "A", na przykład nie ma ich w Bydgoszczy, ale teraz Stryków będzie w stanie obsługiwać Bydgoszcz, a nawet Gdańsk. W wyniku rozbudowy infrastruktury, zobaczymy więcej scentralizowanych magazynów budowanych na zasadzie projektów BTS - uważa Robert Dobrzycki. 

W jego opinii pomimo dobrych wyników spada dostępność powierzchni na rynku, co więcej daje się odczuć pogorszenie klimatu inwestycyjnego oraz zwiększoną ostrożność w planowaniu nowych przedsięwzięć wśród najemców, co stawia końcówkę roku pod znakiem zapytanie w kwestii aktywności popytowej.

 • rubik 2012-09-17 11:46:29
  Nie nazwałbym polskiego rynku małym, bo dlaczego w takim razie Polska jest nazywana europejskim liderem wzrostu? Widzę po kolejnych nieruchomościach jartomu, że polski rynek magazynowy rośnie, podobnie jak liczba zawieranych transakcji, tak więc nie jest źle.
 • kb 2012-08-29 14:17:12
  ok- to bez wycieczek z zachowaniem poziomu. Porównanie Polski do Kaliforni jest jak porównanie Polski do USA. Resztę pozostawię bez komentarza. Prośba do redakcji- zachowujcie poziom prezentowanych materiałów.
 • kb 2012-08-29 12:17:17
  Redakcja: Komentarz usunięty ze względu na obraźliwe treści. Prosimy zachować poziom dyskusji.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA