PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szef Panattoni: Rynek w Polsce jest wciąż bardzo mały i będzie rosnąć bez względu na bariery

 • Autor: Propertynews.pl
 • 29 sie 2012 09:55

Szef Panattoni: Rynek w Polsce jest wciąż bardzo mały i będzie rosnąć bez względu na bariery

Podczas pierwszego półrocza 2012 roku w Polsce wybudowano ok. 330 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Jedna trzecia tych inwestycji to projekty spółki Panattoni. - Od początku roku zrealizowaliśmy 100 tys. mkw. dla takich klientów jak: Delphi, Recaro i Manuli Hydraulics, a w obecnej chwili mamy w budowie 135 tys. mkw. w Polsce - mówi portalowi Propertynews.pl Robert Dobrzycki, partner zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią w Panattoni Europe.

REKLAMA

Wiosną spółka Panattoni rozpoczęła kilka nowych projektów, a w planach ma dalsze rozbudowy istniejących parków logistycznych w oparciu o inwestycje typu BTS. Deweloper ma podpisane już umowy najmu z takimi klientami jak Pilkington i Lear.

- Mamy wiele nowych miejsc, a jesienią rozpoczniemy pierwszy projekt handlowy - zdradza Robert Dobrzycki.

W ramach pierwszej inwestycji handlowej Panattoni wybuduje w Rzeszowie obiekt o powierzchni 13 tys. mkw. w sąsiedztwie istniejącego hipermarketu Auchan oraz marketu sieci Leroy Merlin.

Jak podkreśla szef Panattoni, parki w Mysłowicach, Łodzi i Wrocławiu wciąż się rozwijają. - Wszystkie zmiany rozpoczęły się w tym roku. Porównując obecną sytuację z tą sprzed roku, w pierwszym półroczu realizowaliśmy dwukrotnie więcej powierzchni niż w roku ubiegłym, bo aż 240 tys. mkw., co wg raportu Jones Lang LaSalle sytuuje nas na pozycji najaktywniejszego gracza rynkowego - podkreśla Robert Dobrzycki.

- W Polsce, kraju o populacji liczącej około 40 mln osób, jest około 7 mln mkw. powierzchni magazynowej. Kalifornia ma około połowę tej liczby ludności i dwadzieścia razy więcej powierzchni magazynowej. Oznacza to, że rynek w Polsce jest wciąż bardzo mały i będzie rosnąć bez względu na bariery - mówi Dobrzycki. Jego zdaniem jedną z nich jest w dalszym ciągu infrastruktura, choć oczywiście w ostatnim czasie dokonywane są olbrzymie zmiany.

- Jednocześnie doświadczamy spowolnienia w całej Europie i różne sektory wprowadzają oszczędności, co jest szansą na rozwój rodzimego rynku. A to dlatego, że wiele firm przenosi się z Zachodniej do Środkowej Europy i jest to nadal głównym motorem rozwoju przemysłowego w Polsce. Po drugie, zmiany w infrastrukturze zmieniają krajobraz Polski i sprawiają, że miasta wydają się być teraz blisko siebie. Oznacza to, że nie trzeba mieć obiektów w każdym mieście, ale można wszystko scentralizować. W wielu mniejszych miastach nie ma magazynów klasy "A", na przykład nie ma ich w Bydgoszczy, ale teraz Stryków będzie w stanie obsługiwać Bydgoszcz, a nawet Gdańsk. W wyniku rozbudowy infrastruktury, zobaczymy więcej scentralizowanych magazynów budowanych na zasadzie projektów BTS - uważa Robert Dobrzycki. 

W jego opinii pomimo dobrych wyników spada dostępność powierzchni na rynku, co więcej daje się odczuć pogorszenie klimatu inwestycyjnego oraz zwiększoną ostrożność w planowaniu nowych przedsięwzięć wśród najemców, co stawia końcówkę roku pod znakiem zapytanie w kwestii aktywności popytowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

 • rubik 2012-09-17 11:46:29
  Nie nazwałbym polskiego rynku małym, bo dlaczego w takim razie Polska jest nazywana europejskim liderem wzrostu? Widzę po kolejnych nieruchomościach jartomu, że polski rynek magazynowy rośnie, podobnie jak liczba zawieranych transakcji, tak więc nie jest źle.
 • kb 2012-08-29 14:17:12
  ok- to bez wycieczek z zachowaniem poziomu. Porównanie Polski do Kaliforni jest jak porównanie Polski do USA. Resztę pozostawię bez komentarza. Prośba do redakcji- zachowujcie poziom prezentowanych materiałów.
 • kb 2012-08-29 12:17:17
  Redakcja: Komentarz usunięty ze względu na obraźliwe treści. Prosimy zachować poziom dyskusji.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA