PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sześć trendów na polskim rynku logistycznym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 kwi 2014 12:01

Firma CBRE przedstawiła sześć kluczowych trendów w sektorze logistycznym i przemysłowym w 2014 roku, w którym wzrost inwestycji, oczekiwania w stosunku do dostaw z zakupów internetowych, wydajność sieci dostaw jak i rozwój wschodzących rynków to elementy wpływające na sektor.

REKLAMA

1. Ponowny wzrost stawek czynszowych.

Ponowny wzrost stawek czynszowych będzie miał największy wpływ na sektor logistyczny i magazynowy w 2014r. Oczekuje się, że ożywienie z 2013 roku będzie się utrzymywać, a PKB i wyniki produkcji przemysłowej dla EU-28 wzrosną odpowiednio o 1,3% i 1,5%. Wzrost oczekiwany jest szczególnie w Wielkiej Brytanii, następnie w Niemczech, Francji i niektórych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

2. Wzrost transakcji inwestycyjnych

Zainteresowanie inwestycyjne w ubiegłym roku skupiło się na sektorze magazynowym i logistycznym i oczekuje się, że ten trend umocni się w 2014 roku. Umowy partnerskie pomiędzy wyspecjalizowanymi inwestorami-deweloperami, kapitał własny pochodzący z państwowych funduszy majątkowych i zagraniczne fundusze emerytalne zwiększyły część ubiegłorocznego obrotu i oczekiwane jest umocnienie tego trendu. Widoczne jest również rosnące zainteresowanie ze strony niepublicznych rynków kapitałowych.

Wzrost ten odzwierciedla większą aprobatę, inwestycyjne racjonalne uzasadnienie dla sektora magazynowego i logistycznego ze strony różnego typu inwestorów, wykraczający poza konwencjonalne uzasadnienie wyższego zwrotu z inwestycji w okresie ożywienia. Wzrost wartości obiektów jak również zwiększony popyt wśród najemców przełożą się na większą aktywność inwestycyjną.

- Wzrost wolumenu inwestycji w sektorze magazynowym i logistycznym w ubiegłym roku były największe ze wszystkich sektorów i wzrosły o 50%. Spodziewany jest dalszy wzrost w 2014 roku. Umowy partnerskie pomiędzy specjalistycznymi inwestorami-deweloperami oraz kapitałem własnym pochodzącym z państwowych funduszy inwestycyjnych jak i zagranicznych funduszy inwestycyjnych jest podobny jak w przypadku Stanów Zjednoczonych, gdzie wolumeny inwestycyjne rosną, a wskaźniki kapitalizacji spadają, co w konsekwencji kreuje zainteresowanie amerykańskich inwestorów europejskim rynkiem - tłumaczy James Markby, dyrektor Działu European Industrial & Logistics Investment w CBRE.

3. Innowacyjność w zarządzaniu przesyłkami

Sprzedaż internetowa wzrosła, wzmacniając liczbę ostatnich transakcji logistycznych na niektórych rynkach o ponad 40%. Spodziewany jest dwucyfrowy roczny wzrost w następnych pięciu latach, transakcje leasingowe w e-handlu będą dalej rosnąć.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA