PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szybki rozwój przemysłu motoryzacyjnego

  • wnp.pl
  • 23 kwi 2015 08:17

Rok 2014 nie charakteryzował się wyraźnym przełomem w eksporcie przemysłu motoryzacyjnego z Polski. Natomiast w tym roku producenci motoryzacyjni prawdopodobnie ustanowią nowy rekord.

REKLAMA

W minionym roku, eksport krajowego moto-przemysłu z Polski osiągnął wartość 18,59 mld euro. To o 1,15% więcej niż rok wcześniej. Wartość eksportu była o 6,57 mld euro wyższa od importu. Wartość eksportu do krajów należących do Unii Europejskiej (78,62% całości) była o 6,66% wyższa niż przed rokiem, podczas gdy eksport na rynki pozaunijne znacząco spadł (-22,3%). Największym odbiorcą, były Niemcy (31,67% całości) przy dynamice wyższej o ponad 4% niż przed rokiem. Do Włoch wysłano 8,6% całości eksportu (+1,42%). Najwyższy procentowy wzrost dotyczył eksportu na rynek węgierski (+31,3%), podaje AutomotiveSuppliers po analizie materiałów Eurostatu.

W styczniu br. moto-eksport z Polski osiągnął wartość 1,64 mld euro. To o 12,13% więcej (+177,5 mln euro) w stosunku do stycznia 2014 r. Wzrost w pierwszym miesiącu roku to zasługa rynków spoza Unii Europejskiej, do których wysłano o blisko 15% więcej produktów niż rok wcześniej. Eksport do krajów UE był natomiast niższy (-4.6%).

W pierwszej dziesiątce najważniejszych rynków zbytu najwyższy wzrost procentowy dotyczył Hiszpanii (+27,59%). Eksport do największego odbiorcy - Niemiec - (30,95% udziału) wzrósł o ponad 14%. Kolejnymi rynkami zbytu były: Wlk. Brytania (9,3% całości) i Czechy (8,86%).
Nadal o wynikach eksportu branży decydują trzy grupy produktów: części i akcesoria, auta osobowe i towarowo-osobowe oraz silniki wysokoprężne. W styczniu br. przypadło na nie 81% całości eksportu branży. Eksport części i akcesoriów osiągnął wartość 692,73 mln euro (42,21%), a największym rynkiem zbytu pozostają Niemcy (40,63%). Eksport samochodów to 447,5 mln euro (27,27%). I tu znowu najwięcej odbierają Niemcy (21,71% całości). Styczniowy eksport silników wysokoprężnych osiągnął wartość 190,5 mln euro (11,61% całości eksportu).

Analiza przeprowadzona przez specjalistów z AutomotiveSuppliers.pl wskazuje, że bieżący rok rozpoczął się bardzo pozytywnie - w styczniu nastąpił ponad 12% wzrost, który dotyczył nie tylko trzech głównych grup (części i akcesoria, samochody, silniki wysokoprężne) ale m.in. autobusów czy aut ciężarowych. Dobre wyniki sektora motoryzacyjnego w kolejnych miesiącach kwartału (wzrost produkcji aut m.in. w Niemczech i Czechach, wyższa liczba rejestrowanych aut w krajach UE) są dobrym prognostykiem dla producentów tej branży. Niezmiennie, najistotniejszym elementem eksportu przemysłu motoryzacyjnego z Polski pozostają części i akcesoria.

AutomotiveSuppliers.pl wstępnie prognozuje, że w 2015 r. eksport sektora motoryzacyjnego z Polski może przekroczyć poziom 20 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA