PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szycie na miarę przyciąga klienta

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 paź 2013 11:02

Szycie na miarę przyciąga klienta

Sądząc po opiniach rynkowych graczy, sektor powierzchni logistyczno-magazynowych najgorsze czasy ma już za sobą. Najlepiej świadczą o tym liczby: 200 tys. mkw. powierzchni oddanej do użytku w I półroczu i dalsze 283 tys. mkw. w budowie. To zdecydowanie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

REKLAMA

W ślad za aktywnością deweloperów podąża niesłabnący popyt na nowe inwestycje ze strony najemców. Od początku roku zawarto transakcje na łączną powierzchnię ponad 870 tys. mkw. Wśród zawieranych kontraktów nadal dominują nowe umowy, w tym projekty BTS oraz ekspansje w ramach już zajmowanej powierzchni w centrach logistycznych, a także renegocjacje wcześniej zawartych umów.

Na magazynowej mapie Polski największą aktywnością wykazały się okolice Warszawy, gdzie trzy strefy odpowiadały za 31 proc. wolumenu dla całej Polski oraz Polska Centralna, na którą przypadło 14 proc. wszystkich zawartych umów najmu - wynika z danych agencji Colliers International.

- Bieżąca sytuacja rynkowa wydaje się poprawiać, widzimy coraz większe zainteresowanie nową powierzchnią magazynową i zauważamy znaczący napływ nowych inwestycji do Polski. To przełoży się na wzrost magazynów w całym kraju - uważa Radosław T. Krochta, wiceprezes MLP Group. W jego ocenie, nasz kraj cechuje wciąż bardzo duża przestrzeń do dalszego rozwoju nowych projektów w porównaniu z państwami Europy Zachodniej. - Nad Wisłą wykorzystywanych jest około 7,5 mln mkw. powierzchni magazynowej, czyli w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to zaledwie jedna czwarta tego, co oferują nasi zachodni sąsiedzi - przekonuje Krochta.

Mniej pustostanów
Do pozytywnej oceny kondycji rynku skłania również stopniowo spadająca stopa wolnych powierzchni - obecnie na poziomie ok. 10,5 proc. w skali całego kraju.

Najwięcej niewynajętej powierzchni w dalszym ciągu jest w Polsce Centralnej, Warszawie i jej okolicach - odpowiednio 17,3 i 15,7 proc. Ciekawa sytuacja zaistniała natomiast w Szczecinie, gdzie pod koniec I kwartału współczynnik pustostanów wynosił 19,7 proc., tymczasem obecnie jest niemal równy 0.

- Znaczący spadek wolnej powierzchni będzie oznaczać powstawanie nowych projektów o charakterze „pre-lease". Myślę, że ze względu na te wskaźniki, niektórzy deweloperzy mogą rozważać budowanie powierzchni spekulacyjnych przy powstających inwestycjach typu „pre-let" - uważa Maciej Chmielewski, partner w Colliers International.

Obecny poziom niewynajętej powierzchni przekłada się wprawdzie na wzrost stawek czynszów, jednak na razie tylko w regionach, gdzie poziom pustostanów obniżył się najbardziej, czyli w Szczecinie i III strefie warszawskiej.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA