PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Takiego półrocza rynek magazynowy jeszcze nie miał

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 sie 2015 12:17

Takiego półrocza rynek magazynowy jeszcze nie miał Fot. Fotolia

W pierwszej połowie 2015 odnotowano silny popyt na rynku magazynowym. Wynajęto 1,3 miliona mkw., co stanowiło najlepszą pierwszą połowę roku w historii.

REKLAMA

Deweloperzy pozostali aktywni, oddając do użytku 491 tys. nowej powierzchni w pierwszej połowie 2015 roku, z czego najwięcej w Poznaniu (183 tys. mkw.) i rekordowo dużo na rynkach o mniej ugruntowanej pozycji (113 tys. mkw.).

Rekordowo niskiej stopie pustostanów na poziomie 5,6 proc. sprzyjają silny popyt oraz fakt, że większość inwestycji realizowana jest przez deweloperów w formule build-to-suit oraz w ramach umów przednajmu.

Według raportu DTZ Property Times Warehouse w pierwszej połowie 2015 roku utrzymał się popyt na rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej. Dobrej passie sprzyjały ekspansja sektora e-handlu i poprawa sytuacji ekonomicznej w krajach Unii Europejskiej, co z kolei wpłynęło na wzrost eksportu i krajowej produkcji, zwiększając zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe.

Pod względem podpisania umów najmu było to najlepsza pierwsza połowa roku w historii. W pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku wynajęto aż 1,3 miliona mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, co było wynikiem lepszym o 7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Najemcy z branży logistycznej byli najbardziej aktywni, zawierając ponad połowę wszystkich podpisanych nowych umów. W porównaniu do ubiegłego roku przeważają umowy na najem mniejszych powierzchni, w przedziale 5-15 tys. mkw., lecz są one bardziej wymagające dla wynajmujących pod względem dostosowania powierzchni. Popyt na mniejsze obiekty wynika ze zwiększonego zainteresowania najemców z sektora produkcji lekkiej.

– Największy popyt najemców w pierwszym półroczu 2015 roku zaobserwowano na Górnym Śląsku (18%), w centralnej Polsce (15%) i okolicach Warszawy, w Strefie III (14%) i w Strefie II (10%). Utrzymał się też wzrost zainteresowania najemców rynkami o mniej ugruntowanej pozycji – takimi jak Szczecin czy Rzeszów, gdzie rynek magazynowy dopiero zaczyna się rozwijać. Mniejsze ośrodki regionalne stanowiły w sumie aż 20% (253 tys mkw.) umów najmu, ustanawiając tym samym rekord – mówi Kamila Wykrota, dyrektor Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych w DTZ.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA