PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Takiego startu jeszcze nie było. Rynek magazynowy w drodze po rekord

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 sie 2016 08:03

Takiego startu jeszcze nie było. Rynek magazynowy w drodze po rekord Tomasz Olszewski, JLL

To najlepsze pierwsze półrocze w historii rynku. Firmy wynajęły w tym czasie aż 1,312 mln mkw. magazynów. Czy dobra passa się utrzyma?

REKLAMA

W Polsce w budowie jest 742 tys. mkw., z czego 51 proc. powstaje na zasadach spekulacyjnych. Historycznie najniższy wskaźnik powierzchni niewynajętych – dostępnych jest jedynie 6,1 proc. istniejących zasobów magazynowych w kraju.

Firma doradcza JLL podsumowała I półrocze 2016 r. na rynku nieruchomości magazynowo - przemysłowych w Polsce oraz opisała kierunki rozwoju sektora na najbliższe miesiące.

- Bardzo dobra passa na rynku nieruchomości magazynowo-przemysłowych w Polsce trwa. W I półroczu 2016 firmy podpisały umowy najmu na 1,312 mln mkw., co jest najlepszym wynikiem w historii. Deweloperzy oceniają pozytywnie perspektywy dalszego rozwoju tego sektora - na koniec I półrocza w budowie było 742 tys. mkw., z czego 51 proc. na zasadach spekulacyjnych, czyli bez wiążących umów najmu. Bardzo wysoki popyt przyczynił się również do najniższego w historii rynku nowoczesnych nieruchomości magazynowo-przemysłowych poziomu pustostanów – wolnych jest jedynie 6,1 proc. krajowych zasobów- tłumaczy Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Popyt – kolejne rekordy

W pierwszych sześciu miesiącach 2016 r. popyt brutto sięgnął rekordowego 1 312 tys. mkw. Najwięcej powierzchni wynajęto w okolicach Warszawy (aż 346 tys. mkw.), na rynku poznańskim (223 tys. mkw.) i wrocławskim (181 tys. mkw.).

Popyt netto w Polsce w pierwszych sześciu miesiącach roku wyniósł 876 tys. mkw., co jest najwyższym wynikiem dla I półrocza w historii rynku i daje szansę na rekord w całym 2016.

Mniejsze regiony stopniowo zyskują na atrakcyjności. Mimo, że w I półroczu popyt netto był na nich nieznacznie niższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, to w ostatnim czasie kilka firm podpisało tam duże umowy najmu, np. Carrefour czy Kaufland w Bydgoszczy.

- Operatorzy logistyczni i sieci handlowe to najbardziej aktywni najemcy na rynku magazynowym w Polsce. W I półroczu 2016 te dwa sektory wynajęły 728 tys. mkw., z czego 525 tys. mkw. stanowiły nowe umowy i ekspansje. Udział firm z tych branż w popycie netto wyniósł odpowiednio 37 proc. i 22 proc. W ogólnych zestawieniach od 2005 r., te dwa sektory stanowią 54 proc. całkowitego popytu netto - wylicza Przemysław Ciupek, starszy analityk rynku, JLL.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA