PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Te magazyny robią furorę

  • Autor: propertynews.pl
  • 11 kwi 2017 13:52

Te magazyny robią furorę sejfboksy, mat. prasowe

Chociaż rynek magazynów samoobsługowych w Polsce jest w powijakach, nasz kraj powoli wyrasta na lidera w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce jest obecnie 11 tego typu magazynów, najwięcej w woj. mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. Według Federation of European Self Storage Associations (FEDESSA), największym wyzwaniem dla rynku w Polsce jest brak świadomości istnienia tego typu oferty, pomimo jej rozwoju.

REKLAMA

Europa Zachodnia daleko z przodu

Magazyny samoobsługowe mają swoje pięć minut. W Europie jest już 2746 tego typu obiektów. Ich łączna powierzchnia wynosi ponad 7,77 miliona metrów kwadratowych. Tylko w ciągu ostatniego roku na kontynencie powstało aż 149 self storage. Co ciekawe, 85 proc. wszystkich magazynów w Europie znajduje się w 6 krajach - w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Szwecji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Ten ostatni kraj ze swoimi 1077 magazynami jest obecnie liderem na europejskim rynku, mając w nim aż 39 proc. udział. Dla porównania, Francja ma 12,4 proc. udziału w rynku, Hiszpania 11,4 proc., Holandia 10,3 proc., Niemcy 6,2 proc. a Szwecja 4,7 proc. - podaje w swoim raporcie FEDESSA.

Polski rynek w powijakach

Jak na tym tle wypada nasz kraj? Obok Węgier (13 magazynów) jesteśmy jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków w Europie Środkowo -Wschodniej. Ze swoimi 11 magazynami Polska ma obecnie niewielki, bo 0,4 proc. udział w europejskim rynku, mimo to daleko w tyle zostawiając Litwę (1 magazyn), Estonię i Łotwę (po 2 magazyny) oraz Czechy (3 magazyny).

- Polski rynek self storage jest młody, ale rozwojowy i z dużym potencjałem. Tylko w ciągu ostatniego roku na obrzeżach dużych miast powstały 4 nowe magazyny. Co ciekawe, inwestują zarówno duże firmy, posiadające sieci magazynów za granicą, jak również lokalni przedsiębiorcy, widzący w tym dobry, aczkolwiek wciąż niszowy i przyszłościowy biznes - mówi Jarosław Nowakowski dyrektor generalny Grupy Kapitałowej Amtra, do której należą magazyny Sejfboksy w Sosnowcu.

Mało wiemy o self storage

Ostrożność inwestorów jest zrozumiała. W tej części Europy popyt na tego typu powierzchnię dopiero się rodzi. Niestety Polska ma obecnie najniższy wskaźnik świadomości istnienia na rynku oferty self storage. Jak wyliczyła FEDESSA zaledwie 1 na 10 Polaków wie o istnieniu magazynów samoobsługowych w kraju. Taki wynik nie dziwi, ale też nie odstrasza przedstawicieli rynku. - Magazyny samoobsługowe w Polsce obecne są od 5 lat, ale dopiero ostatnie 2 lata przynoszą nowe inwestycje oraz zainteresowanie istniejącymi obiektami - mówi Jarosław Nowakowski. W jego ocenie jest kilka czynników, które w najbliższych 10 latach mogą rozruszać rynek nad Wisłą.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA