PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Terminal w Sławkowie z perspektywami rozwoju

  • Autor: PAP
  • 07 wrz 2017 08:47

Terminal w Sławkowie z perspektywami rozwoju Fot. Fotolia

Terminal logistyczny w Sławkowie, gdzie kończy się wiodący ze wschodu szeroki tor kolejowy, chce stać się ważnym punktem przeładunkowym Międzynarodowej Transkaspijskiej Trasy Transportowej (TMTM), łączącej Chiny z Europą. W tym celu firma m.in. modernizuje infrastrukturę torową.

REKLAMA

"Kończymy już remont szyn w naszym terminalu; to będzie oznaczało, że jesteśmy w stanie rozpocząć przyjmowanie towarów ze wschodu i przeładowywanie ich na pociągi, które dostarczą je do odbiorców w zachodniej i południowej Europie" - poinformował w środę prezes spółki Euroterminal Sławków Jakub Styczeń. Firma, będąca operatorem terminalu, należy do katowickiej Grupy CZH - podmiotu z portfela Agencji Rozwoju Przemysłu.

Euroterminal w Sławkowie k. Dąbrowy Górniczej to najdalej wysunięte na zachód Europy miejsce, gdzie sięga wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy. Linia o szerokim rozstawie toru (1520 mm) styka się tu z linią normalnotorową (1435 mm). W tym tygodniu kończy się remont torów, dzięki czemu terminal uzyska gotowość do przyjmowania ładunków, które do naszej części Europy mogłyby docierać korytarzem transportowym TMTM.

Korytarz TMTM ma zapewnić połączenie transportowe między Europą a Chinami, z pominięciem Rosji - przez Kazachstan, Azerbejdżan, Gruzję, Turcję i Ukrainę, z możliwością poszerzenia siatki połączeń np. o Iran i kraje ościenne. Taki korytarz może być alternatywą dla rosyjskiej trasy TRANSSIB, będącej dotąd podstawowym szlakiem kolejowym dla towarów kierowanych do Europy z Chin, Japonii, Korei czy Tajwanu. W Polsce podmiotem zaangażowanym w projekt TMTM jest spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa (LHS) - operator linii kolejowej kończącej się w Sławkowie.

Jak wynika z informacji Euroterminalu Sławków, w tym tygodniu do Polski przyjadą przedstawiciele rządów i firm zajmujących się transportem kolejowym i morskim, leżących na szlakach TMTM. Zbiega się to w czasie z gotowością techniczną terminalu w Sławkowie do przyjmowania ładunków, które mogłyby dotrzeć tu tzw. szerokim torem.

Przedstawiciele spółki są przekonani, że uruchomienie korytarza TMTM pozwoliłoby na szybszą i tańszą dostawę ładunków z Dalekiego Wschodu, przede wszystkim z Chin, i ożywienie międzykontynentalnej wymiany handlowej. Korytarz transkaspijski daje np. nowe możliwości rozwoju przewozów intermodalnych, łączących kraje basenów Morza Czarnego i Morza Bałtyckiego. Przeszkodą w rozwoju projektu są obecnie konflikty trwające na terenach, przez które przechodzą linie transportowe.

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA