PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Toast wznoszą Amazon i Panattoni - podsumowanie roku na rynku magazynowym

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 29 gru 2017 13:59

Toast wznoszą Amazon i Panattoni - podsumowanie roku na rynku magazynowym Panattoni Park Sosnowiec

Amazon i Panattoni – to duet wskazywany przez wszystkich doradców jako firmy, które w 2017 roku najbardziej zmieniły rynek magazynowy w Polsce.  Minione 12 miesięcy były rekordowe pod względem popytu jak i podaży na magazyny w Polsce. W całym roku nowa podaż wyniesie ponad 2 miliony mkw., co będzie najlepszym wynikiem w historii. Z kolei popyt na powierzchnie magazynowe i przemysłowe w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2017 roku osiągnął rekordowe ponad 2,6 miliona mkw.


REKLAMA

Najważniejszym trendem na polskim rynku magazynowym w 2017 roku dynamiczny rozwój branży e-commerce, który przejawiał się nowymi realizacjami magazynowymi dla gigantów branży – przyznają doradcy oraz deweloperzy. 

W ostatnich 12 miesiącach byliśmy świadkami kilku istotnych transakcji najmu zawartych przez firmy z branży e-commerce. To w 2017 roku Amazon podpisał umowę z Panattoni na magazyn o powierzchni 135 tys. mkw., w Sosnowcu. Także w 2017 r. Zalando, podpisało umowę na 130 tys. mkw. z Goodmanem, na budowę hali w Głuchowie pod Łodzią. eMag zdecydował się na wynajem powierzchni magazynowej o wielkości ponad 33 tys. mkw. w P3 Błonie w okolicach Warszawy.

Wśród najważniejszych przedsięwzięć magazynowych wymieniana jest też transakcja Castoramy, która zleciła budowę magazynu w Strykowie na ponad 100 tys. mkw. firmie Panattoni. Również w Polsce Centralnej powstanie nowa fabryka BSH o powierzchni około 79 tys. mkw. realizowana także przez Panattoni.

- Największe transakcje na polskim rynku magazynowym są efektem rozwoju sprzedaży internetowej. To trend, który będzie miał największy wpływ na rozwój rynku logistycznego i dystrybucyjnego, a co za tym idzie, magazynowego w najbliższych latach. Należy zauważyć, że rynek e-commerce w Polsce stanowi zaledwie 4 proc. tego rynku w Niemczech – to sugeruje jak jeszcze może rozwinąć się handel internetowy w naszym kraju – mówi Beata Hryniewska, senior director zarządzająca działem powierzchni przemysłowo-logistycznych CBRE.  -  Warto pamiętać o bardzo mocnym popycie generowanym przez najemców z branż, jakie również w ostatnich latach były najbardziej aktywne, tj. sieci handlowe, operatorów logistycznych oraz firmy z sektora lekkiej produkcji – zauważa Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowo–przemysłowych w Polsce, JLL.

W mijającym roku, w odniesieniu do konsumpcji Polska stała się jednym z najbardziej dynamicznie rosnących rynków e-commerce. - Według statystyk Ecommerce Europe dynamika wzrostu rynku e-commerce w Europe ma wynieść 14 proc. w tym roku, natomiast w Polsce będzie to aż 20 proc. - zauważa Maciej Szczepański, business development manager w dziale powierzchni przemysłowych i logistycznych, Cushman & Wakefield.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA