PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Volkswagen potwierdza znaczenie firm w kształceniu absolwentów

  • Autor: PAP
  • 11 wrz 2015 18:06

92 proc. absolwentów klas zawodowych prowadzonych przez szkołę w Swarzędzu (Wielkopolskie) we współpracy z firmą Volkswagen Poznań znalazło pracę w fabryce koncernu motoryzacyjnego. W piątek podsumowano 10 lat wspólnego program kształcenia zawodowego.

REKLAMA

Dotychczas ponad 200 absolwentów znalazło zatrudnienie w fabryce Volkswagen Poznań, a firma zapowiada utworzenie kolejnych klas patronackich o nowych profilach. Kształcenie zawodowe odbywa się we współpracy z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu.

Jak podkreślił w piątek na konferencji prasowej starosta powiatu poznańskiego Jan Grabkowski, na jedno miejsce w klasach patronackich VW jest trzech chętnych. "Mamy trzy osoby na jedno miejsce w zasadniczej szkole zawodowej - to ewenement. Musieliśmy zmienić mentalność rodziców i pokazać, że kształcenie w zawodzie nie jest niczym gorszym od technikum czy liceum ogólnokształcącego" - mówił.

Starosta dodał, że subwencja oświatowa nie wystarcza na prowadzenie nowoczesnej szkoły zawodowej, ale przyznał, że woli dołożyć 20 mln zł rocznie na oświatę, niż w przyszłości dokładać do urzędu pracy.

W 2005 r. pierwszy rocznik klasy patronackiej liczył 18 uczniów. Teraz w klasach we wszystkich rocznikach uczy się ok. 250 osób, w tym siedem kobiet; rocznie klasy VW opuszcza ok. 80 absolwentów.

Do tej pory klasy patronackie ukończyło 226 osób. "Spośród nich aż 207 zostało przez nas zatrudnionych, co oznacza, że zatrudniliśmy 92 proc. absolwentów" - powiedziała członek zarządu VW Poznań ds. Personalnych Jolanta Musielak. Jak przyznała, firma nie przyjęła osób, które przykładowo nie zdały egzaminów.

W związku z budowaną pod Wrześnią (Wielkopolskie) nowej fabryki spółka zamierza rozszerzyć kształcenie zawodowe. Musielak zapowiedziała, że chce aby od przyszłego roku szkolnego utworzyć klasę patronacką w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni.

"Docelowo planujemy uruchomić tam trzy zupełnie nowe dla nas kierunki kształcenia: mechanik precyzyjny, zawód dedykowany dla obszaru lakierni oraz zawód związany z blacharstwem samochodowym i konstrukcją blach" - wymieniła.

Uczestnicy konferencji przekazali, że według ich obserwacji szkoły zawodowe cieszą się coraz większym powodzeniem wśród absolwentów gimnazjów. O zaletach tego typu kształcenia mówił absolwent klasy patronackiej, a obecnie pracownik VW Poznań Tomasz Dziedzic, który podkreślił, że szkoła zawodowa nie zamknęła mu drogi rozwoju.

"Nie żałuję decyzji. Po szkole zawodowej zacząłem naukę w technikum, zdałem maturę i obecnie studiuję na Politechnice Poznańskiej" - przekazał.

Dziedzic pracuje w Dziale Produkcji Pilotażowej VW Poznań, która zajmuje się wdrażaniem nowych rozwiązań w autach koncernu.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA