PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W 2012 roku powstanie 500 tys. mkw. powierzchni magazynowej - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 sie 2012 16:25

W 2012 roku powstanie 500 tys. mkw. powierzchni magazynowej - raport

Na polskim rynku powierzchni magazynowych widać oznaki stopniowego ożywienia - informuje najnowszy raport CBRE. W całym 2012 roku powstanie około 0,5 mln. mkw. nowych magazynów.

REKLAMA

Według raportu CBRE w pierwszej połowie 2012 roku w Polsce do użytku oddano 305 tys. mkw. powierzchni magazynowej - dwukrotnie więcej, niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku. Rośnie również aktywność najemców w nowych regionalnych ośrodkach logistycznych.

- Choć większość umów najmu dotyczy projektów budowanych na zamówienie, to średni odsetek wolnych powierzchni magazynowych w Polsce utrzymuje się w okolicach 12% pomimo rosnącego wolumenu powierzchni oddawanych do użytku. Stabilna kondycja polskiego rynku magazynowego jest odbiciem dobrej dynamiki polskiego PKB - powiedział Patrick Kurowski, dyrektor działu powierzchni magazynowych w CBRE Polska.

W Polsce obecnie istnieje 7,23 mln mkw. powierzchni magazynowej. W pierwszej połowie br. oddano do użytku 305 tys. mkw. Rozpoczęto budowę dalszych 200 tys. mkw.

Największą transakcją w tym roku była umowa najmu 35 tys. mkw. magazynów w Chmielowie pod Tarnobrzegiem zawarta przez Pilkington. Inną dużą umową był wynajem 32 tys. mkw. powierzchni w Legnickich Polach należącej do Panattoni przez Lear.

- Obserwujemy rosnące zainteresowanie najemców parkami logistycznymi w ośrodkach regionalnych na terenie Polski, co może być wynikiem znacznych inwestycji infrastrukturalnych w ostatnich latach, dzięki czemu powstały nowe lokalizacje atrakcyjne dla logistyki - mówi Patrick Kurowski.

W Polsce możemy wyodrębnić trzy główne sektory powierzchni magazynowych. Sektor I to obszar położony w odległości do 15 km od centrum Warszawy. Obecnie znajduje się tam 630 tys. mkw. powierzchni magazynowej i logistycznej. Odsetek wolnych powierzchni wynosi obecnie 14 proc. Sektor II to obszar od 15 do 80 km od centrum Warszawy. Łączna powierzchnia wynosi 2,1 mln. mkw. Odsetek wolnych powierzchni na koniec czerwca 2012 r. wynosił 19 proc. Sektor III to parki położone w odległości powyżej 80 km od Warszawy. Dysponują one łącznie powierzchnią 4,5 mln mkw., przy 8 procentowym odsetku wolnych powierzchni.

- Widzimy także rozwój w regionach, które do tej pory zostawały w tyle za głównymi ośrodkami, w tym w regionie północnym wokół Gdańska, a także regionie wschodnim w okolicach Rzeszowa i Dębicy. Biorąc pod uwagę planowane w Polsce dalsze inwestycje w infrastrukturę, taki trend będzie się prawdopodobnie utrzymywał - dodał Patrick Kurowski.

Najdroższe powierzchnie magazynowe dostępne są w Sektorze I. Ceny za mkw. miesięcznie wahają się od 4,50 do 5 euro. O wiele taniej jest w Sektorze II (2,8-3,5 euro za mkw.) oraz Sektorze III (3-3,5 euro za mkw.).

Zobacz cały raport CBRE - Big Box Poland

  • kupeks 2012-08-14 11:49:27
    Już już ze 2 lata temu widziałem zapowiedzi Jartomu dotyczące kolejnych wydarzeń rynkowych i tego wszystkiego faktycznie można było oczekiwać. A co teraz? Nie spodziewałbym się jakiegokolwiek rekordu - duzi gracze, tacy jak Jartom zakończą rok pozytywnie, ale ci mniejsi? Nie do końca...

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA