PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W gdyńskim porcie powstanie nowy magazyn

  • Autor: PAP
  • 02 kwi 2013 18:06

Czterokomorowy magazyn zbożowy o pojemności 60 tys. ton i powierzchni ponad 9 tys. metrów kwadratowych powstanie do czerwca 2014 roku w porcie w Gdyni. Nowy magazyn na zboże i paszę będzie dzierżawiony przez spółkę Morski Terminal Masowy Gdynia.

REKLAMA

We wtorek przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA i Mostostalu Warszawa SA podpisali umowę na budowę magazynu zbożowego na Nabrzeżu Śląskim.

Prezes Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA Janusz Jarosiński zwrócił uwagę, że wraz z budową nowego magazynu przebudowane zostanie Nabrzeże Szwedzkie, które będzie przystosowane do obsługi statków o zanurzeniu 13 i 15 metrów. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 120 mln zł, z czego budowa magazynu ma pochłonąć prawie 26 mln zł.

Przy magazynie mają być zbudowane dwa podwójne stanowiska do załadunku samochodów oraz konstrukcje (estakady, wieże transportowe) pod urządzenia zapewniające pełną mechanizację załadunku i wyładunku towarów. Wraz z budową nowego magazynu, przebudowany zostanie też dotychczasowy magazyn zbożowy tak, aby obiekty mogły współdziałać. W rejonie planowanej inwestycji przebudowana będzie też infrastruktura podziemna, drogowa i kolejowa.

Prezes Morskiego Terminalu Masowego Gdynia sp. z o.o. Bogdan Buczko nie ma wątpliwości, że "jest zapotrzebowanie na taki duży magazyn, bo do portu docierają statki przywożące ok. 60 tysięcy ton zboża i pasz". W ciągu doby wyładowuje się ok. 15 tysięcy ton ładunku. Obecnie terminal dysponuje magazynem o pojemności 40 tys. ton.

W ubiegłym roku terminal masowy przeładował prawie 800 tysięcy ton zboża i pasz. "Gdybyśmy mieli większy magazyn, moglibyśmy więcej przeładować" - zaznaczył.

W sumie w porcie w Gdyni w ub. roku przeładowano 1,78 mln ton ładunków zbożowych. ZMPG podał, że w tamtejszym porcie przeładowuje się najwięcej w kraju zboża.

Uczestniczący w uroczystości wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke podkreślił, że "inwestycja z pewnością będzie miała ozdrowieńczy wpływ na cały nasz region w zakresie rozwoju sektora rolnego". Wyjaśnił, że chodzi o pasze wykorzystywane w hodowli trzody chlewnej i drobiu. "Około 50 proc. importowanej soi zmodyfikowanej genetycznie, jaką importuje Polska rocznie, przechodzi przez port w Gdyni" - dodał.

Wykonawcę magazynu, firmę Mostostal Warszawa SA, wybrano w drodze przetargu.

Podpisana we wtorek umowa jest drugą w tym roku umową dotyczącą inwestycji w zakresie powiększenia powierzchni magazynowej w porcie w Gdyni. W lutym podpisano umowę na budowę magazynu składowania, który będzie częścią Centrum Logistycznego.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA