PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W Polsce Centralnej padł pierwszy magazynowy milion

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 23 lut 2018 14:13

W Polsce Centralnej padł pierwszy magazynowy milion Wojciech Zoń, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych, Savills

Nigdy wcześniej w historii polskiego rynku nieruchomości magazynowych popyt brutto w żadnym z głównym obszarów logistycznych nie przekroczył progu miliona mkw. W 2017 r. taki wynik zanotowano po raz pierwszy. Rekord padł w regionie Polski Centralnej, gdzie w ciągu 12 miesięcy zeszłego roku wynajęto 1,08 mln mkw. Bardzo silny popyt zaobserwowano również tradycyjnie w Warszawie, gdzie wynajęto 990 tys. mkw. oraz na Górnym Śląsku, gdzie aktywność najemców osiągnęła poziom 791 tys. mkw. wynajętej powierzchni - wynika z raportu "Market in Minutes - Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce" -  firmy doradczej Savills.

REKLAMA

Po raz pierwszy w historii popyt w jednym z głównym obszarów magazynowych w Polsce przekroczył milion mkw. W skali całego kraju wynajęto rekordową powierzchnię 4,3 mln mkw. Nigdy wcześniej w ciągu 12 miesięcy nie wybudowano też tak dużej ilości powierzchni. Nowa podaż osiągnęła poziom 2,4 mln mkw. Tak w liczbach przedstawia się 2017 rok na rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych, który podsumowała firma doradcza Savills.

 Jak wynika z raportu "Market in Minutes - Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce" popyt na powierzchnię magazynową w 2017 r. był najwyższy w historii. W całej Polsce wynajęto 4,3 mln mkw., co jest wartością o ponad 30 proc. wyższą niż przed rokiem. Blisko połowę tej powierzchni (45 proc.) wynajęły firmy z sektora e-commerce oraz operatorzy logistyczni.

- Motorem napędowym rynku magazynowego pozostaje branża e-commerce i nie zanosi się na to, by dynamika jej rozwoju miała wyhamować. Firmy z tego sektora, które w zeszłym roku podpisały umowy na imponujące obiekty o powierzchni ponad 100 000 mkw. już teraz planują dalszą ekspansję. Pozwala to wierzyć, że wyścig o kolejne rekordy jeszcze się nie zakończył. Przed huraoptymizmem przestrzega jednak fakt, że rynek nieruchomości magazynowych jest wrażliwy na wszelkie wahania gospodarki i reaguje na nie jako jedna z pierwszych jego gałęzi – mówi Wojciech Zoń, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych, Savills.

Zgodnie z danymi firmy Savills rekord padł również pod względem podaży. W 2017 r. w Polsce wybudowano 2,4 mln mkw. Największymi obiektami oddanymi w 2017 r. były trzy magazyny dla najemców z sektora e-commerce. Dwa wybudowane zostały przez firmę Panattoni a jeden przez firmę Goodman. Każdy z nich przekraczał znacznie 100 000 mkw. Tym samym całkowite zasoby powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce na koniec 2017 roku osiągnęły poziom 13,5 mln mkw.

Najwięcej nowej powierzchni magazynowej i przemysłowej dostarczono w Warszawie (465 tys. mkw.) oraz na Górnym Śląsku (402 tys. mkw.). Bardzo dynamicznie rozwija się również Polska Centralna, gdzie w ubiegłym roku przybyło ponad 310 tys. Na koniec 2017 roku w całej Polsce w budowie pozostawało 1,4 mkw. powierzchni magazynowej i przemysłowej.

  • 1
  • 2
  • Edek 2018-02-24 12:25:19
    Artykuł jest o Polsce Centralnej, czyli rejonie Łodzi. Dlaczego zatem w żadnym miejscu nie jest wymieniana nazwa Łodzi? Czy autorzy analiz nie domagają intelektualnie?

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA