PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W Rybniku powstanie ogromne centrum logistyczne. Miasto podpisało umowę z PKP

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 02 lut 2018 15:13

W Rybniku powstanie ogromne centrum logistyczne. Miasto podpisało umowę z PKP Podpisanie listu intencyjnego o współpracy przy zagospodarowaniu kolejowych gruntów w Rybniku

Miasto Rybnik i PKP podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy zagospodarowaniu kolejowych gruntów w Rybniku. Około 20-hektarowa nieruchomość może zostać przeznaczona na cele logistyczne. Podpisanie porozumienia jest pierwszym krokiem do powstania w Rybniku terminala multimodalnego lub punktu koncentracji prac przeładunkowych i usług logistycznych.

REKLAMA

Możliwość realizacji inicjatywy w zakresie infrastruktury logistycznej jest jednym z efektów budowy drogi Racibórz-Pszczyna na terenie Rybnika wraz z inwestycjami towarzyszącymi. Tego typu terminale multimodalne powstają w miejscach dobrze skomunikowanych, zarówno w zakresie transportu szynowego, jak i drogowego.

- Realizacja tego projektu przyczyniłaby się do ożywienia życia gospodarczego nie tylko w naszym mieście, ale w całym regionie – przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Firmy zyskałyby nową możliwość obsługi logistycznej, co z pewnością wpłynęłoby na podniesienie ich konkurencyjności. Wdrożenie projektu pozwoliłoby też na nadanie priorytetu transportowi szynowemu, poprzez przeniesienie strumienia ładunków z transportu samochodowego na rzecz transportu kolejowego. W ten sposób ograniczony zostałby najbardziej uciążliwy dla mieszkańców transport kołowy realizowany przez duże i ciężkie samochody, co z kolei będzie miało bardzo istotny wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, zmniejszenie kongestii oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu na drogach – wskazuje prezydent.

Koncepcja zakłada budowę terminala wraz z obiektami infrastruktury magazynowo-logistycznej na gruncie o powierzchni około 20 ha na terenie międzytorza w pobliżu stacji Rybnik Towarowy. Plany zagospodarowania dotyczą gruntów PKP  przy ul. Kadłubka, na których dawniej znajdowała się grupa torów odjazdowych. Obszar ten znajduje się w pobliżu dwóch ważnych węzłów powstających na drodze Racibórz-Pszczyna – węzła Chwałowickiego i węzła Wodzisławskiego.

Zgodnie z podpisanym listem intencyjnym, Miasto Rybnik deklaruje wsparcie przy tworzeniu optymalnego połączenia terminala z jego otoczeniem komunikacyjnym – między innymi przez realizację drogi dojazdowej do terenów przyszłej inwestycji – oraz współpracę na etapie uzyskania niezbędnych pozwoleń i decyzji.PKP będzie natomiast udzielać przyszłemu inwestorowi pełnego wsparcia posiadanym know-how.

- Jako Grupa PKP chcemy aktywniej angażować się w działania branży logistycznej. Stąd pomysł na wykorzystanie części gruntów należących do PKP na cele logistyczne. Jednym z nich jest właśnie teren w Rybniku – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP – Taka inwestycja przyniesie korzyści nie tylko dla PKP, ale również dla miasta. Powstanie terminala multimodalnego pozwoliłoby na utworzenie dodatkowych miejsc pracy oraz wpłynie na poprawę obsługi transportowej regionu z wykorzystaniem kolei – dodaje.

Podpisany dzisiaj list intencyjny to kolejny krok w kierunku zagospodarowania nieruchomości PKP  dla potrzeb rynku TSL. W styczniu br. spółka podpisała podobne listy z Pocztą Polską, a także z Urzędem Miasta Konina i Wielkopolskim Centrum Logistycznym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA