PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W Wałbrzychu ruszą studia dualne na kierunku logistyka

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 26 sty 2018 16:30

W Wałbrzychu ruszą studia dualne na kierunku logistyka fot. Pixabay

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu i japońska NSK Steering Systems Europe uruchamiają dualny system kształcenia na kierunku logistyka. Umowę w tym zakresie przedstawiciele obu stron podpisali 18 stycznia.

REKLAMA

– Takie podejście gwarantuje rozwój kadr, na które jest rzeczywiście zapotrzebowanie w biznesie; jest również realizacją założeń Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju – komentuje prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Tomasz Pisula.

Jak podaje PWSZ, studia dualne na kierunku logistyka trwać będą 3,5 roku, z czego aż 2 lata poświęcone zostaną na zdobywanie doświadczenia zawodowego w środowisku globalnego przedsiębiorstwa produkcyjnego, NSK Steering Systems. Oferta tego typu studiów w roku akademickim 2017/2018 adresowana jest do studentów II roku logistyki (stacjonarnych) – kończących 3 semestr. Student będzie równolegle uczestniczył w zajęciach w przedsiębiorstwie i na uczelni:

  • w semestrze 4 – 1 dzień w przedsiębiorstwie, 4 dni na uczelni,
  • w semestrach 5 i 6 – 2 dni w przedsiębiorstwie, 3 dni na uczelni,
  • w semestrze 7 – 3 dni w przedsiębiorstwie, 2 dni na uczelni

– Zauważamy, że szkoły zawodowe, uniwersytety techniczne i politechniki są bardziej otwarte na zacieśnianie relacji z biznesem i podejmują wyzwanie kształcenia dualnego – opartego na praktycznym wykorzystaniu wiedzy teoretycznej. Liderem w tej dziedzinie są uczelnie ze Śląska i Zagłębia. Bijącym sercem styku nauki i biznesu jest Podkarpacie – to tam, w Dolinie Lotniczej inwestorzy oparli działalność właśnie na relacjach ze szkołami wyższymi – dodaje szef PAIH.

Od połowy lat 90. liczba absolwentów szkół zawodowych znacznie spadła. W 1995 r. uczniowie szkół zawodowych stanowili ponad 30 proc. uczących się w pierwszych klasach wszystkich szkół średnich, natomiast blisko dwadzieścia lat później, w 2013 roku, było ich już tylko 17 proc. Dualny system kształcenia to podstawowy element planu dopasowania szkolnictwa do potrzeb rynku, jaki zawiera Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju.

– Studia dualne to najlepszy sposób na to, żeby z jednej strony dostarczyć bardzo precyzyjnie wyprofilowaną kadrę do potrzeb współczesnej gospodarki, a z drugiej strony to jest też szansa dla samych studentów na natychmiastowe znalezienie dobrej pracy i wreszcie szansa dla uczelni na zacieśnienie związku, współpracy ze światem biznesu, to rzecz bardzo cenna zwłaszcza dla uczelni technicznych. Wpisują się w założenia planowanej reformy szkolnictwa wyższego, która m.in. stawia na rozszerzenie i pogłębienie współpracy nauki z biznesem – podkreślił wicepremier Jarosław Gowin podczas I Konferencji Edukacja Dualna EDUAL pod hasłem "Studia dualne odpowiedzią na potrzeby Przemysłu 4.0" w marcu 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA