PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wałbrzyska SSE z inwestycjami na ponad 310 mln zł

  • Autor: PAP
  • 15 lip 2015 08:18

Ponad 310 mln zł zainwestują na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park firmy, które w pierwszym półroczu otrzymały zezwolenia na prowadzenie tam działalności gospodarczej. Do czerwca wydano 12 zezwoleń, a do końca roku planowanych jest kolejnych 13.

REKLAMA

Jak poinformował PAP Jacek Serdeczny z biura prasowego WSSE Invest-Park, firmy, które otrzymały w tym roku pozwolenia na prowadzenie działalności na terenie strefy, zamierzają zatrudnić łącznie ponad 500 osób.

Najwięcej, bo ponad 123 mln zł, zamierza zainwestować firma Great Maple Company, która w Skarbimierzu (Opolskie) wybuduje zakład produkujący folię do opakowań. Pracę ma tam znaleźć 70 osób.

W minionym półroczu zezwolenia na działalność na terenach WSSE otrzymały m.in. trzy firmy z branży motoryzacyjnej. Inwestycje warte niemal 70 mln zł i zatrudnienie 20 osób zadeklarowała firma Gestamp, która we Wrocławiu produkuje elementy metalowe dla przemysłu motoryzacyjnego.

W Nowej Rudzie międzynarodowa firma Framo Morat zainwestuje 10 mln zł i stworzy miejsca pracy dla co najmniej 40 osób. Firma specjalizuje się w budowie samochodowych układów napędowych. W Kłodzku swój zakład zamierza uruchomić niemiecka firma Kayser Automotive Systems, która wytwarza przewody ciśnieniowe i paliwowe dla takich marek jak Volkswagen, Audi, Seat oraz Skoda. Pracę tam znajdzie 80 osób.

Na terenie WSSE swój zakład otworzy również firma Corthinx, która produkuje łodzie wycieczkowych i sportowych. Zakład powstanie w Wałbrzychu i da pracę 20 osobom.

Władze strefy podały, że w mijającym półroczu zagospodarowane zostały cztery hale produkcyjno-magazynowe wybudowane dla inwestorów w strefie. To obiekty w Wałbrzychu, Bolesławcu, Nowej Rudzie i Kłodzku. W panach jest jeszcze budowa takich obiektów w Dzierżoniowie i we Wrześni.

Według Serdecznego do końca roku WSSE zamierza wydać jeszcze 13 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej.

Strefa ma zostać powiększona. Rada Ministrów opiniuje wniosek o włączenie do WSSE nowych terenów (ponad 196 ha) oraz powiększenie obecnych (o ponad 121 ha). Chodzi o tereny w Książu Wielkopolskim, Niemodlinie, Dąbrowie, Lewinie Brzeskim oraz Świebodzinie. "Po przyłączeniu gruntów Invest-Park będzie obejmował powierzchnię 2922 ha. Będziemy działać w 49 miejscowościach" - powiedział Teodor Stępa, wiceprezes wałbrzyskiej strefy.

W lutym tego roku z inicjatywy strefy utworzono Klaster Edukacyjny "INVEST in EDU", który skupia 76 podmiotów, głównie szkoły zawodowe i techniczne oraz przedsiębiorców. Od września ruszą dwie klasy patronackie kształcące w zawodzie "operator obrabiarek skrawających", prowadzone przez firmy Segepo-Refa ze Świebodzic oraz GKN Driveline z Oleśnicy.

W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, obejmującej tereny w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim i lubuskim działa ponad 170 firm, z czego najwięcej z kapitałem polskim, niemieckim i włoskim. Inwestorzy zatrudnili tu w sumie ponad 41 tys. osób i zainwestowali 19 mld zł. Najbardziej rozwinęły się branże: motoryzacyjna, AGD i spożywcza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA