PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Walka o ostatnią milę

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 sie 2016 10:28

Walka o ostatnią milę Fot. Fotolia

W dostawach e-commerce jednym z największych wyzwań związanych z realizacją zamówienia staje się tzw. ostatnia mila, czyli komfort klienta B2C przy odbiorze przesyłki. Ma ona wpływ nie tylko na jakość całego procesu doręczenia ale również na wizerunek e-sklepu.

REKLAMA

Ostatnia mila stanowi wyzwanie dla operatorów logistycznych, bowiem rynek e-commerce rozwija się bardzo prężnie, a e-konsumenci coraz częściej kupują w sieci już nie tylko drobne towary ale również produkty o większych gabarytach takie jak meble ogrodowe, wyposażenie siłowni, czy sprzęt RTV/AGD, oczekując od sklepów internetowych podobnego serwisu usług, jak w przypadku przesyłek o niewielkich rozmiarach. Dostawa tak niewymiarowych produktów wiąże się jednak z szczegółowym zaplanowaniem każdego etapu dostawy i obejmuje bardziej złożony proces.

Klienci sklepów internetowych, zwracają ponadto szczególną uwagę na wysoką jakość całego procesu realizacji zamówienia. Oprócz ceny produktu, czasu i kosztu dostawy, nadzwyczaj ważna jest dla nich estetyka samej przesyłki, zadeklarowany termin jej doręczenia, kompletność paczki oraz zachowanie kierowcy. Zgodnie z danymi agencji badawczej PMR, dotyczącymi problemów konsumentów, występujących przy zakupach w Internecie, aż 55 proc. respondentów znalazło się w sytuacji, w której nie byli zadowoleni z dokonanych e-zakupów. Na uwagę zasługuje również fakt, że 40 proc. klientów wskazało czas dostawy jako dłuższy niż w umowie, a 22 proc. że otrzymana przesyłka była uszkodzona. Są to jedne z najczęściej wymienianych w badaniu trudności, z jakimi spotykają się kupujący w Internecie, a za które odpowiedzialny jest operator logistyczny.

Chcąc zatem budować lojalność klientów oraz kreować swój wizerunek, sklepy internetowe dbają o pozytywne doświadczenia e-konsumentów na każdym etapie realizacji zamówienia
- od momentu zakupu towaru, po jego odbiór, wykorzystując tzw. ,,customer experience’’. Rolą firmy logistycznej jest więc nie tylko dostawa zapewniająca maksymalną elastyczność w doborze optymalnego miejsca i czasu doręczenia ale również wysoka dbałość o szereg pozostałych czynników, które wpływają na korzystny odbiór sklepu internetowego przez klientów.

Zwłaszcza, że wraz z rozwojem rynku e-commerce, kupujący coraz częściej oczekują od
e-sklepów także serwisów dodatkowych, obejmujących m.in. wniesienie zakupionego towaru, jego rozpakowanie czy dostawę w godzinach niestandardowych. W odpowiedzi na wciąż rosnące potrzeby e-klientów Rohlig Suus  Logistics wprowadził do swojej oferty bogatą paletę usług takich jak ,,white gloves’’ - pakowanie przesyłek ze szczególną starannością czy awizacja, dzięki której klient otrzymuje mailowo i telefonicznie powiadomienie o nadchodzącej przesyłce, tuż po jej załadowaniu na samochód dostawczy.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA