PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa liderem na rynku magazynów

  • Autor: propertynews.pl
  • 06 mar 2017 13:41

Warszawa liderem na rynku magazynów Paulina Dziubińska, Senior Consultant, JLL

Bliskość atrakcyjnego rynku zbytu stolicy, strategiczne centralne położenie oraz ciągłe inwestycje w infrastrukturę drogową sprawiły, że region Warszawy stał się głównym krajowym ośrodkiem logistycznym. Magazyny do wynajęcia w Warszawie i jej okolicach oferują ponad 3,1 mln mkw. powierzchni przemysłowej i logistycznej, czyniąc aglomerację warszawską jednym z największych rynków magazynowych w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej - wynika z danych JLL.

REKLAMA

– Pomimo zwiększających się możliwości inwestycyjnych i poprawy infrastruktury, rozwój sektora nieruchomości magazynowych i przemysłowych w rejonie Warszawy nadal koncentruje się w jej południowo-zachodnich obszarach. Może to wynikać z faktu, że w okresie ostatnich kilku lat zarówno deweloperzy, jak i właściciele zmagali się z wysokimi pustostanami oraz presją na obniżkę stawek czynszów. Dlatego też, aby ograniczyć potencjalne ryzyko, preferowane są lokalizacje cieszące się dużym zainteresowaniem najemców – mówi Paulina Dziubińska, Senior Consultant, JLL.

Miasto Warszawa

Jak pokazał raport JLL podsumowujący 2016 rok, w strefie miasta Warszawy można zaobserwować bardzo skromny wolumen nowych projektów inwestycyjnych. Z racji dużej liczby obiektów typu SBU zlokalizowanych w strefie miejskiej podpisywane tam umowy są relatywnie małe. W 2016 roku, za wyjątkiem transakcji z ABC Data (25 tys. mkw.), średnia wynajmowana powierzchnia wynosiła tylko 1 471 m2. Natomiast, w Okolicach Warszawy – regionie wybieranym przez firmy poszukujące zdecydowanie większych powierzchni, średnia umowa wynosiła 6 062 mkw. – Podmiejskie lokalizacje preferowane są głównie przez firmy z sektora usług logistycznych oraz sieci handlowe, na przykład w Grodzisku Mazowieckim obiekty wynajęła firma H&M, a w Teresinie i Jankach – DSV Solutions – wymienia Paulina Dziubińska z JLL.

Aktywność deweloperów

W ubiegłym roku aktywność deweloperów w strefie miejskiej Warszawy była znikoma. Ukończono tylko jeden mały obiekt typu SBU (Ideal Idea Park IV – 6 tys. mkw.). Realizacja kolejnych dróg na południowo-zachodnich przedmieściach Warszawy znacząco zwiększa atrakcyjność tych okolic, szczególnie Janek, Grodziska, Raszyna, Ożarowa i Pruszkowa. Liczne obiekty są tam realizowane przeważnie z myślą o operatorach logistycznych, którzy wynajęli 215 tys. m2 z 460 tys. m2 w całej strefie. Co ciekawe, wskaźnik pustostanów w Okolicach Warszawy spadł na koniec ubiegłego roku do 5,5 procent, co jest drugim najniższym wynikiem w historii tego regionu. Niższy odnotowano tylko w trzecim kwartale 2007 roku (4,8 procent).  

Powierzchnia magazynowa w centrum logistycznym Polski

Aglomeracja warszawska jest jednym z największych krajowych węzłów transportowych, który składa się z 6 dróg krajowych, 8 linii kolejowych znaczenia państwowego oraz głównego portu lotniczego w kraju. Przez region przebiegają również 3 z 10 transeuropejskich korytarzy transportowych (Helsinki-Warszawa, Berlin-Moskwa, Gdańsk-Ostrawa). Ogromny potencjał logistyczny Warszawy wykorzystują nie tylko branżowi operatorzy, ale i liczne sieci handlowe oraz firmy z branży FMCG.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA