PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa liderem powierzchni przemysłowych w Europie Środkowej

  • Autor: propertynews.pl
  • 19 lip 2016 13:10

Warszawa liderem powierzchni przemysłowych w Europie Środkowej Ferdinand Hlobil, Tom Listowski, Cushman & Wakefield

Od 2013 r. całkowite zasoby powierzchni przemysłowych w Europie Środkowej wzrosły o 25 proc. Największe obecnie zasoby tej powierzchni, prawie 3 mln mkw., znajdują się w Warszawie - wynika z nowej mapy powierzchni magazynowych w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej, publikowanej przez Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Firma Cushman & Wakefield przygotowała nową mapę przedstawiającą najważniejsze powierzchnie przemysłowe i logistyczne wraz ze szczegółowym opisem zlokalizowane w Europie Środkowej, Rosji oraz Niemczech. Tegoroczna edycja została uzupełniona o dane z Mediolanu we Włoszech.

- Porównanie obecnej mapy z poprzednimi edycjami pokazuje ciekawe trendy zachodzące na rynku. Niemal we wszystkich lokalizacjach powstały nowe parki przemysłowe. Jednocześnie poziom pustostanów znacząco się zmniejszył. Europa Środkowa zaczyna odnotowywać brak dostępnej powierzchni do wynajęcia, co może spowodować, że firmy produkcyjne zwrócą się w inne rejony.  Hiszpania, Portugalia, na przykład, mogą stać się naszymi konkurentami - powiedział Ferdinand Hlobil, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkową firmy Cushman & Wakefield.

Między końcem 2013 r., kiedy ukazało się ostatnie wydanie mapy, a początkiem 2016 r. całkowite zasoby powierzchni przemysłowych w Europie Środkowej (Czechy, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja) wzrosły o 25 proc., z około 16 milionów do 20 milionów mkw. Największe obecnie zasoby powierzchni znajdują się w Warszawie (prawie 3 miliony mkw.), Pradze (2,3 miliony mkw.) oraz Budapeszcie (1,9 miliony mkw.).

W tym samym okresie średnia stopa pustostanów spadła z 10,2 proc. do 5,7 proc.

Firma Cushman & Wakefield przewiduje, że liczba nowych projektów w Pradze w najbliższych kilku latach zmniejszy się zdecydowanie z uwagi na ograniczoną dostępność gruntów. Duży potencjał natomiast tkwi np. w rejonie Warszawy (około 0,3 miliony mkw.), Poznaniu oraz Polsce Centralnej (po około 0,25 miliona mkw.).

- Nasze analizy pokazują, że stopa pustostanów spadła o ponad 50proc. w wielu lokalizacjach, w tym, w Krakowie, Bukareszcie, Poznaniu i Budapeszcie. Można powiedzieć, że obecnie w Krakowie i Poznaniu brak jest wolnej powierzchni do natychmiastowego wynajęcia. Firmy zainteresowane wynajmem w tych rejonach będą musiały poczekać na nowe inwestycje - powiedział Hlobil.

  • 1
  • 2

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA