PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa magazynowym liderem, ale regiony też w formie

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 28 mar 2018 16:19

Warszawa magazynowym liderem, ale regiony też w formie Maciej Chmielewski, Senior Partner w Colliers International, Dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych.

Rynek magazynowy w Polsce wciąż jest w bardzo dobrej kondycji. W 2017 r. oddanych zostało 2,3 mln mkw. nowoczesnej powierzchni. Najwięcej – prawie 460 tys. mkw. – powstało w trzech warszawskich strefach. Pod względem wynajętej powierzchni rekordzistą jest region łódzki, gdzie w ubiegłym roku podpisano umowy najmu na ponad 1 mln mkw. – wynika z najnowszego raportu magazynowego Colliers International podsumowującego rynek magazynowy w Warszawie i 10 miastach regionalnych.

REKLAMA

Najwięcej nowej powierzchni magazynowej w ubiegłym roku trafiło na rynek warszawski. Deweloperzy oddali tu do użytku 456,2 tys. mkw., z czego aż 89 proc. w Strefach II i III (Błonie, Pruszków, Piaseczno, Janki i Nadarzyn, Sochaczew, Mszczonów oraz Teresin). Tym samym łączne zasoby magazynowe Warszawy wzrosły do powierzchni 3,6 mln mkw. Jednocześnie w Strefach II i III zanotowano spadek wskaźnika pustostanów, odpowiednio do poziomu 5,9 proc. i 2,9 proc. W Strefie I liczba wolnej powierzchni wzrosła do 9,1 proc.

KSSE najlepsza w Europie

Drugi najwyższy wynik w Polsce pod względem nowej podaży odnotowano na Górnym Śląsku. Liczba dostępnej powierzchni logistyczno-magazynowej wzrosła tu o ok. 408 tys. mkw. w 15 nowych halach. Największym projektem oddanym do użytku był sosnowiecki BTS Amazon (135 tys. mkw.). W budowie znajduje się nadal 16 obiektów, po ukończeniu których zasoby runku zwiększą się o 398 tys. mkw. Wysoka podaż nie ma negatywnego wpływu na wskaźnik pustostanów, który zmalał w porównaniu do roku ubiegłego i na koniec 2017 r. wyniósł 4,6 proc.

Wiele inwestycji logistyczno-przemysłowych na Górnym Śląsku lokowanych jest w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jej popularność dostrzegł po raz drugi twórca rankingu „Global Free Zones of the Year 2017“, który uznał KSSE za najlepszą w Europie. Aktualnie dostępnych jest tam ponad 700 ha terenów inwestycyjnych, a całkowity zasób powierzchni na Górnym Śląsku to 2,5 mln mkw.

Regiony w formie

Zasoby rynku logistyczno-magazynowego w regionach systematycznie rosną. Trzeci najlepszy wynik pod względem nowej podaży zajmuje Szczecin, gdzie oddano do użytku sześć obiektów o łącznej powierzchni około 320 tys. mkw. Tu również, podobnie jak na Górnym Śląsku, największym projektem dostarczonym na rynek w ubiegłym roku był BTS Amazon (161 tys. mkw.). Na kolejnych miejscach uplasowały się Poznań (212 tys. mkw.), Centralna Polska, Wrocław (161 tys. mkw.), Lublin (154,2 tys. mkw.), Kraków (111,2 tys. mkw.) i Rzeszów (105 tys. mkw.). Najmniej nowoczesnej powierzchni logistyczno-magazynowej oddano do użytku w Trójmieście (81,2 tys. mkw.).

Łódź z największym popytem

Inwestorzy i najemcy wykazują duże zainteresowanie rynkami regionalnymi. Najwięcej umów najmu podpisano we regionie Wrocławia – w sumie 71, w ramach których wynajęto ponad 412 tys. mkw. powierzchni logistyczno-magazynowych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA