PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wartość inwestycji w nieruchomości przemysłowe i logistyczne wyniosła 218 mln euro

  • Autor: propertynews.pl
  • 28 lip 2014 13:41

Wartość inwestycji w nieruchomości przemysłowe i logistyczne wyniosła 218 mln euro

W I połowie 2014 r. całkowity wolumen inwestycyjny w Polsce wyniósł prawie 1,4 mld euro. W II kw. 2014 roku wolumen inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych spadł nieco względem I kw. i wyniósł 409 mln euro. Jednocześnie, po raz pierwszy, wartość inwestycji w nieruchomości przemysłowe i logistyczne była wyższa niż w nieruchomości biurowe i handlowe, wynosząc 218 mln euro - wynika z najnowszych danych zebranych przez CBRE.

REKLAMA

Dobre perspektywy dla Polski wynikają z polepszającej się sytuacji gospodarczej kraju i rosnącego zainteresowania Polską zagranicznych inwestorów.

Warszawski rynek biurowy
Całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w Warszawie wynoszą ponad 4,3 mln mkw. W budowie są kolejne 43 obiekty biurowe o łącznej powierzchni 633 tys. mkw., z czego 42% powstaje w Centrum. Od początku 2014 r oddano do użytkowania ponad 190 tys. mkw. w 18 budynkach, a do końca 2017 r. planowane jest ukończenie kolejnych 375 tys. mkw.

Wolumen transakcji najmu w I połowie 2014 r. wyniósł 260 100 mkw., czyli o 22 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubr. Nowe umowy najmu objęły ponad 119 tys. mkw. powierzchni, podczas gdy renegocjacje umów dotyczyły nieco ponad 95 tys. mkw. W przypadku 17.300 mkw. powierzchni zawarto umowy przednajmu. 197.900 mkw. przypadło na umowy zawarte w lokalizacjach pozacentralnych, a 62.200 mkw. w centrum stolicy. Analitycy CBRE przewidują, że aktywność najemców wzrośnie w drugiej połowie roku, a poziom najmu prognozowany jest w okolicach wartości z 2013 r.

Mimo że aktywność najemców na stołecznym rynku jest wysoka, liczba pustostanów, wobec tak znacznej realizacji nowych obiektów biurowych, będzie się zwiększać. Ta tendencja wzrostowa, która trwa nieprzerwanie od 3 lat, utrzyma się w najbliższych latach. Poziom pustostanów wynosi obecnie 13,4 proc., a według naszego najbardziej optymistycznego scenariusza, w połowie 2016 r. może osiągnąć 19%. Wysoki współczynnik powierzchni niewynajętej przekłada się oczywiście na spadek czynszów. Najwyższe miesięczne czynsze transakcyjne wyniosły w 2014 r. 25,5 EUR/mkw. w centrum miasta i 15 EUR/mkw. poza Centrum. Trend spadkowy utrzyma się w najbliższych latach, a najemcy doskonale zorientowani w sytuacji na rynku, twardo negocjują warunki - mówi Konrad Heidinger, starszy konsultant w dziale doradztwa i badań rynku CBRE.

Największymi transakcjami odnotowanymi w 2014 r. było przedłużenie przez firmy Netia umowy najmu 13 229 mkw. powierzchni w kompleksie Marynarska Business Park, PWC 10 800 mkw. w budynku IBC (w obu transakcjach doradzało CBRE) oraz objęcie przez Citibank 12 560 mkw. przy Marynarskiej 12.

Interesującą tendencją na stołecznym rynku biurowym jest stosunkowo duża liczba budynków, które są obecnie poddawane renowacjom w celu zaoferowania wyższego standardu technicznego. Zainteresowanie tego typu budynkami zgłaszane ze strony użytkowników pokaże czy całkowita renowacja obiektu pozwala na efektywne konkurowanie z nowymi obiektami czy lepszym rozwiązaniem będzie całkowite zastępowanie starszych obiektów, biurowcami nowej generacji - mówi Joanna Mroczek, dyrektor działu doradztwa i badań rynku CBRE.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA