PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ważą się losy fabryki Newagu

  • Autor: PAP
  • 12 maj 2016 16:43

Ważą się losy fabryki Newagu Fot. Fotolia

Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach zaapelowało do szefów grupy PKP oraz spółki Newag o podjęcie rozmów o sprzedaży gliwickiego zakładu Newagu na rzecz jednej ze spółek PKP. Ma to być sposób na utrzymanie ponad 350 miejsc pracy przy produkcji lokomotyw na Śląsku.

REKLAMA

W miniony wtorek śląsko-dąbrowska Solidarność poinformowała, że gliwicki zakład Newagu, gdzie konstruowane są lokomotywy Dragon i Griffin, może zostać zlikwidowany, a jego produkcja przeniesiona do Nowego Sącza, co oznaczałoby zwolnienie w Gliwicach ok. 350 osób. W odpowiedzi przedstawiciele Newagu poinformowali, że żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły, poza decyzją o opracowaniu możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji rynkowej oraz analizy możliwości dostosowania struktury firmy do nowej rzeczywistości rynkowej.

Przyszłość gliwickiego zakładu Newagu oraz potencjalne konsekwencje planowanych przekształceń w spółce były głównym tematem środowego posiedzenia prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. W spotkaniu brali udział przedstawiciele strony społecznej w gliwickim zakładzie oraz pełnomocnik zarządu spółki. W czwartek prezydium Rady wystosowało apel dotyczący przyszłości gliwickiej fabryki.

"Po wnikliwym zapoznaniu się ze stanowiskami obu stron prezydium WRDS postanowiło zwrócić się z apelem do zarządu Newag SA o odstąpienie od planu likwidacji zakładu w Gliwicach i podjęcie rozmów w sprawie sprzedaży zorganizowanej części tego przedsiębiorstwa do jednej ze spółek grupy PKP SA, z jednoczesnym przekazaniem pracowników na zasadzie art. 23 prim Kodeksu pracy. W ocenie prezydium WRDS takie rozwiązanie byłoby korzystne zarówno ze względu na plany i interesy Newagu, związane z optymalizacją produkcji i zysków, jak również ze względu na gospodarcze i społeczne znaczenie gliwickiego zakładu dla naszego regionu" - czytamy w piśmie adresowanym do prezesa Newagu Zbigniewa Konieczka.

W ocenie prezydium Rady zakup gliwickiego zakładu byłby również korzystny dla grupy PKP ze względów finansowych i logistycznych oraz wzmocniłby potencjał spółki. Przedstawiciele prezydium WRDS zadeklarowali gotowość uczestnictwa w rozmowach stron i wsparcia działań służących przejęciu zakładu Newagu w Gliwicach przez grupę PKP.

Jak podali związkowcy, w ubiegłym tygodniu przedstawiciele Newagu poinformowali ich o czterech możliwych scenariuszach dotyczących przyszłości Centrum Kompetencji Pojazdów Szynowych w Gliwicach (CKPS). Pierwszy zakłada likwidację zakładu i przeniesienie produkcji do Nowego Sącza. Drugi - jego działanie w dotychczasowej formule. Trzeci możliwy wariant to sprzedaż lub wydzierżawienie zakładu zewnętrznemu inwestorowi; czwarty wariant zakłada przeniesienie napraw lokomotyw spalinowych z Nowego Sącza do Gliwic.

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA