PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ważą się losy inwestycji w Ropczycach wartej 40-60 mln zł

  • Autor: gpwinfostrefa.pl
  • 22 lip 2014 13:05

ZM Ropczyce pod koniec 2015 r. zdecydują o budowie zakładu produkującego magnezyt. Wstępne szacunki wskazują, że koszt inwestycji to ok. 40-60 mln zł. Spółka nie wyklucza, że środki na realizację projektu będą pochodziły z emisji akcji lub obligacji - poinformował wiceprezes Ropczyc, Robert Duszkiewicz.

REKLAMA

- Obecnie prowadzimy badania nad wykorzystaniem kruszyw otrzymanych z krajowych surowców alternatywnych. Wstępne wyniki są obiecujące i jeśli takie pozostaną, to pod koniec 2015 r. może zapaść decyzja o budowie zakładu do produkcji magnezytu. Pokrywałby on 30 proc. zapotrzebowania naszej spółki na surowiec, choć jego zdolności produkcyjne będą dużo większe. Reszta byłaby przeznaczona na sprzedaż, np. do branży chemicznej - powiedział dziennikarzom Duszkiewicz.

Przypomniał, że obecnie surowiec w 100 proc. jest importowany. Pytany o koszt budowy nowego zakładu, odpowiedział: "Wstępne szacunki sporządzone dwa lata temu wskazują, że koszt realizacji tej inwestycji wyniósłby 40-60 mln zł. Rozważamy różne formy jej finansowania, m.in. kredyt bankowy, emisję akcji, czy obligacji".

We wtorek na rynku Catalyst zadebiutowały obligacje ZM Ropczyce o wartości 4 mln euro. Oprocentowanie obligacji to EURIBOR 6M plus 3 pkt. proc. Termin wykupu to 15 maja 2019 r.

Jak informował Duszkiewicz, celem emisji jest dywersyfikacja źródeł finansowania oraz pozyskanie środków na dokończenie programu inwestycyjnego na lata 2009-2015, którego łączna wartość to ok. 94 mln zł.

KONFLIKT NA UKRAINIE OSŁABIA EKSPORT GRUPY

Wiceprezes nie poinformował, jak zarząd ocenia wyniki spółki w II kwartale. Przyznał, że sytuacja polityczna na Ukrainie wpływa na sprzedaż zagraniczną grupy.

"Ukraina to rzeczywiście nasz problem. Odpowiada za 14 proc. eksportu grupy (zaraz po Rosji [17 proc.] i Niemczech [16 proc.] - przyp. PAP). Od marca eksport na ten rynek praktycznie stanął. Nadrabiamy sprzedażą na innych rynkach, ale nie udaje się tego pokryć w 100 proc." - powiedział Duszkiewicz.

"W 2013 r. eksport stanowił 53 proc. w przychodach grupy. Obecnie, gdy wypadła Ukraina, jest on mniejszy, ale nadal wynosi ok. 50 proc." - dodał.

Poinformował, że spółka intensyfikuje swoje działania m.in. w Ameryce Środkowej i Południowej. Widzi także perspektywy na nowych rynkach, tj. w Wietnamie, czy Kazachstanie.

"Do tej pory tempo wzrostu eksportu było dwucyfrowe, ale pewnie jego dynamika będzie słabnąć. Docelowo chcemy, by eksport odpowiadał za 3/4 naszych obrotów" - powiedział Duszkiewicz.

W I kwartale 2014 r. ZM Ropczyce zanotowały 4,8 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 3 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny grupy wzrósł w tym czasie do 5,6 mln zł z 4,1 mln zł. Z kolei przychody spadły do 58,6 mln zł z 63,1 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA