PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wielomiliardowe inwestycje w gdańskim porcie

  • Autor: PAP
  • 15 paź 2014 17:46

Inwestycje o wartości 2 mld zł realizowane są w porcie morskim w Gdańsku - poinformował w środę zarząd portu. Planowane w najbliższych latach prace mają niemal dwuipółkrotnie zwiększyć jego możliwości przeładunkowe.

REKLAMA

Podczas konferencji prasowej w środę wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA (ZMPG) ds. technicznych, Jerzy Melaniuk podał, że do najważniejszych inwestycji należą m.in. budowa Terminalu Naftowego PERN i rozbudowa głębokowodnego terminalu kontenerowego DCT. Rozbudowywany i modernizowany jest też intermodalny Gdański Terminal Kontenerowy oraz Terminal Paliw Płynnych w Naftoporcie, gdzie ma powstać stanowisko przeładunkowe do obsługi produktów pochodzenia naftowego. Inwestycje są realizowane dzięki funduszom ZMPG, budżetu państwa, UE ale też prywatnych inwestorów dzierżawiących tereny w porcie pod terminale, magazyny i place składowe.

Podczas konferencji prasowej prezes zarządu portu Dorota Raben przyznała, że około 30 proc. potencjału portu jest jeszcze niewykorzystane. Poinformowała, że planowana jest modernizacja portowej infrastruktury, m.in. pogłębienie kanału portowego oraz remonty wszystkich nabrzeży w porcie wewnętrznym. Dzięki temu z portu wewnętrznego będą mogły korzystać jednostki dwa razy większe niż dotychczas.

Strategia portu do 2027 r. przewiduje też rozbudowę portu zewnętrznego, od strony morza, pomiędzy Naftoportem a wejściem do portu. Melaniuk tłumaczy, że "cały ten obszar może być zabudowany i na tym odcinku może powstać 5-6 nowych nabrzeży". "To jest szansa portu i to powoduje, że jest on +najciekawszy+ spośród polskich portów" - dodał. Przyznał, że koszt budowy jednego nabrzeża to kwota ok. 1 mld zł, dlatego "port podchodzi do tego bardzo ostrożnie". Raben wyjaśniła, że "najpierw musi być opracowany cały projekt koncepcyjny, poprzedzony badaniami m.in. środowiskowymi". Wykonanie koncepcji ma być zlecone w przyszłym roku.

Jedną z najważniejszych inwestycji jest budowa Terminalu Naftowego przez PERN "Przyjaźń". Pierwszy etap strategicznej inwestycji przedsiębiorstwa jest zaawansowany w 30 proc. Terminal ma służyć do przeładunku i składowania ropy naftowej i paliw, a także produktów chemicznych. Realizacja całego przedsięwzięcia, czyli obu etapów, powinna zakończyć się w 2018 r. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na ok. 826 mln zł. Realizowany pierwszy etap ma zakończyć się w 2015 r. i zakłada budowę sześciu zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. metrów sześc. każdy.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA