PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wrocław umacnia swoją pozycję na magazynowej mapie Polski - raport

  • Autor: propertynews.pl
  • 26 mar 2013 13:46

Wrocław umacnia swoją pozycję na magazynowej mapie Polski - raport

W 2012 roku Wrocław był jednym z dwóch regionów - obok Polski Centralnej - w których zaobserwowano wzrost popytu rok do roku. W ramach nowych umów wynajęto tu ponad 153 000 mkw. wobec 130 000 w 2011 r., co uplasowało wrocławski rynek na trzecim miejscu w kraju - wynika z raportu firmy Jones Lang LaSalle „Wrocławski rynek powierzchni magazynowych".

REKLAMA

Większość nowego popytu wygenerowali operatorzy logistyczni (33%) oraz firmy z branży motoryzacyjnej (32%). Dodatkowo odnowiono umowy na kolejne 58 000 mkw., co stanowiło 28% całkowitego popytu, który wyniósł łącznie 211 000 mkw. w analizowanym okresie.

Kluczowe atuty generujące zapotrzebowanie na magazyny w regionie Wrocławia to jego strategiczna lokalizacja, duży rynek wewnętrzny (2,9 miliona mieszkańców w województwie i 0,77 miliona w aglomeracji) oraz infrastruktura transportowa, której jakość i skala dodatkowo wzmocni się po otwarciu drogi ekspresowej S8.

Region jest również znaczącym ośrodkiem przemysłowym; na terenie trzech stref ekonomicznych funkcjonują m.in. firmy z branży FMCG, motoryzacyjnej, lotniczej i produkcyjnej. 

Pod koniec IV kw. 2012 roku wolumen dostępnej powierzchni wyniósł 58 000 mkw., co przełożyło się na spadek wskaźnika pustostanów do 8,7%.  Jak podaje JLLS, wolne są zwykle jedynie mniejsze moduły o powierzchni od 1 600 do 4 600 mkw. Firmy szukające większych metraży powinny wziąć pod uwagę możliwość zlecenia budowy obiektu szytego na miarę (BTS - built-to-suit).

Z analiz Jones Lang LaSalle wynika ponadto, że na rynku rozwija się również format obiektów typu SBU (małe moduły magazynowe), które łączą funkcję składową i biurową. Stanowią one dobre rozwiązanie dla najemców, którzy szukają niewielkich powierzchni (moduły zaczynają się od 800 mkw.), zlokalizowanych wewnątrz miasta oraz tych, którzy dopiero rozpatrują ekspansję na polskim rynku.

Region Wrocławia, z całkowitym wolumenem powierzchni na poziomie 663 000 mkw. na koniec roku, jest piątym największym rynkiem magazynowym w Polsce. W 2012 r. do użytku oddano 56 000 mkw. wobec 40 000 mkw. w 2011 r. Stale rosła także ilość powierzchni w budowie - od 7 000 mkw. w I kw. aż do 91 000 mkw. na koniec roku.

Wśród największych projektów zrealizowanych w 2012 r. znalazł się budynek BTS (Goodman dla TJX, 28 000 mkw.) we Wrocław Logistics Centre oraz dwa budynki (po 10 000 mkw. każdy) w ramach Panattoni Park Wrocław II. Firma Goodman ukończyła także budynek produkcyjny dla CaseTech w Legnicy (8 000 mkw.). Największy udział rynku w regionie Wrocławia należy do największych graczy w Polsce - firm Prologis i Panattoni. Swoje projekty na tym obszarze realizują również Gooodman, Aviva, Skalski oraz SEGRO.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA