PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wschód potrzebuje infrastruktury

  • Autor: PAP
  • 11 kwi 2016 08:59

Wschód potrzebuje infrastruktury Fot. Fotolia

By Podlaskie mogło lepiej się rozwijać wykorzystując położenie geograficzne, konieczna jest dalsza rozbudowa przejść granicznych z Białorusią, dróg i kolei - podkreślano w piątek na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim.

REKLAMA

Wskazaniem takich inwestycji infrastrukturalnych związanych głównie z przewozem osób i towarów - w kontekście szeroko rozumianej współpracy ze Wschodem i Dalekim Wschodem - zajmie się m.in. powołany w piątek przez marszałka województwa podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego(PSL) specjalny zespół doradczy.

"Widzimy, że kraje azjatyckie, ale nie tylko, głównie gospodarka chińska, przygotowuje się też do tego, żeby szlaki komunikacyjne w kierunku Europy też przyszłościowo były budowane. My jako województwo podlaskie chcemy też wpisać się w całą tę koncepcję układu transportowego" - uzasadniał marszałek.

Dodał, że Podlaskie chce się przygotować do rozwoju tranzytu tak, by na tym i korzystać i być do tego przygotowanym. "Chcemy się przygotować, przewidzieć, by część tego szlaku wiodła przez region. Do tego potrzebna jest infrastruktura, by ten tranzyt przebiegał w takim nasieniu, byśmy z tego skorzystali, ale byśmy byli też do tego przygotowani" - mówił Leszczyński.

Jak dodał, zespół, który powołał, wskaże inwestycje w infrastrukturze, które należałoby przygotować w miarę szybko oraz te, które będą istotne z perspektywy lat. "To wiąże się też ze strategią rozwoju województwa, która została przyjęta ale też oraz z Regionalnym programem Operacyjnym (program, z którego w regionie samorząd województwa rozdysponowuje środki z UE), polityką rządu. Chcemy tutaj wspólnie razem z przedsiębiorcami, samorządowcami, z przedstawicielem rządu - panem wojewodą - to, co można jeszcze poprawić - ulepszyć" - mówił marszałek.

Według Leszczyńskiego konieczna jest m.in. dalsza rozbudowa przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy - głównego, strategicznego w Podlaskiem, zarówno drogowego jak i kolejowego.

Dalszych inwestycji wymaga zmodernizowane w ostatnim czasie kolejowe przejście z Białorusią w Siemianówce, potrzeba budowy drugiego mostu przed przejściem w Bobrownikach. Samorząd województwa chce np. przejąć drogę powiatową przed przejściem w Kuźnicy i przekwalifikować ją na wojewódzką, by poprawić komunikację terminalu z drogą wojewódzką do Białegostoku. Marszałek mówił też o konieczności budowy drogi S19 Via Carpatia od granicy w Kuźnicy do Białegostoku i dalej do granicy z województwem mazowieckim.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA