PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wschód potrzebuje infrastruktury

  • Autor: PAP
  • 11 kwi 2016 08:59

Wschód potrzebuje infrastruktury Fot. Fotolia

By Podlaskie mogło lepiej się rozwijać wykorzystując położenie geograficzne, konieczna jest dalsza rozbudowa przejść granicznych z Białorusią, dróg i kolei - podkreślano w piątek na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim.

REKLAMA

Wskazaniem takich inwestycji infrastrukturalnych związanych głównie z przewozem osób i towarów - w kontekście szeroko rozumianej współpracy ze Wschodem i Dalekim Wschodem - zajmie się m.in. powołany w piątek przez marszałka województwa podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego(PSL) specjalny zespół doradczy.

"Widzimy, że kraje azjatyckie, ale nie tylko, głównie gospodarka chińska, przygotowuje się też do tego, żeby szlaki komunikacyjne w kierunku Europy też przyszłościowo były budowane. My jako województwo podlaskie chcemy też wpisać się w całą tę koncepcję układu transportowego" - uzasadniał marszałek.

Dodał, że Podlaskie chce się przygotować do rozwoju tranzytu tak, by na tym i korzystać i być do tego przygotowanym. "Chcemy się przygotować, przewidzieć, by część tego szlaku wiodła przez region. Do tego potrzebna jest infrastruktura, by ten tranzyt przebiegał w takim nasieniu, byśmy z tego skorzystali, ale byśmy byli też do tego przygotowani" - mówił Leszczyński.

Jak dodał, zespół, który powołał, wskaże inwestycje w infrastrukturze, które należałoby przygotować w miarę szybko oraz te, które będą istotne z perspektywy lat. "To wiąże się też ze strategią rozwoju województwa, która została przyjęta ale też oraz z Regionalnym programem Operacyjnym (program, z którego w regionie samorząd województwa rozdysponowuje środki z UE), polityką rządu. Chcemy tutaj wspólnie razem z przedsiębiorcami, samorządowcami, z przedstawicielem rządu - panem wojewodą - to, co można jeszcze poprawić - ulepszyć" - mówił marszałek.

Według Leszczyńskiego konieczna jest m.in. dalsza rozbudowa przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy - głównego, strategicznego w Podlaskiem, zarówno drogowego jak i kolejowego.

Dalszych inwestycji wymaga zmodernizowane w ostatnim czasie kolejowe przejście z Białorusią w Siemianówce, potrzeba budowy drugiego mostu przed przejściem w Bobrownikach. Samorząd województwa chce np. przejąć drogę powiatową przed przejściem w Kuźnicy i przekwalifikować ją na wojewódzką, by poprawić komunikację terminalu z drogą wojewódzką do Białegostoku. Marszałek mówił też o konieczności budowy drogi S19 Via Carpatia od granicy w Kuźnicy do Białegostoku i dalej do granicy z województwem mazowieckim.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA