PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wyścig po magazyny. Polska na czele peletonu

  • Autor: propertynews.pl
  • 21 lut 2017 15:00

Wyścig po magazyny. Polska na czele peletonu Tom Listowski, Partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Polsce oraz Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy C&W

Rok 2016 był rekordowy pod względem ilości wynajętej powierzchni magazynowej. Łączny wolumen transakcji najmu wyniósł 5,7 mln mkw., czyli o 25 proc. więcej niż w poprzednich dwóch latach, w których wynajmowano ok. 4,5 mln mkw. rocznie. W powiązaniu z silnym popytem wśród najemców odnotowano znaczącą skalę nowej podaży na poziomie 2,2 mln mkw. - wynika z najnowszych danych firmy doradczej Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Europie Środkowo-Wschodniej wynoszą obecnie 22 mln mkw., czyli zbliżają się do poziomu 25,5 mln mkw. odnotowanego w Niemczech, które zamieszkuje porównywalna liczba ludności. Ubiegłoroczna podaż osiągnęła wartość zbliżoną do rekordowej sprzed kryzysu, tj. z lat 2007 i 2008, w których deweloperzy dostarczali co roku 2,5 mln mkw. nowej powierzchni. Był to jednocześnie trzeci najlepszy roczny wynik od 19 lat.

– W ostatnich 10 latach dostarczano na rynek średnio ponad 1 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej rocznie. Podaż w ubiegłym roku ponownie przekroczyła granicę 2 mln mkw., co świadczy o dobrej kondycji gospodarek krajów Europy Środkowo-Wschodniej i dynamicznym wzroście ich PKB – mówi Ferdinand Hlobil, partner i dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cushman & Wakefield.

Tradycyjnie największą aktywność deweloperów odnotowano w Polsce, gdzie powstało prawie 1,2 mln mkw. nowej powierzchni – jest to drugi najlepszy wynik w ciągu 19 lat. W Czechach wybudowano łącznie 500 tys. mkw., czyli mniej więcej tyle samo, co w 2015 r. Z kolei największy wzrost dostępnej powierzchni magazynowej w stosunku do dotychczasowych zasobów zarejestrowała Rumunia, gdzie deweloperzy dostarczyli na rynek prawie 400 tys. mkw., tj. więcej niż wyniosła łączna podaż w tym kraju począwszy od 1998 r. Rynek węgierski również dynamicznie się rozwijał, o czym świadczy ponad 15-krotny wzrost zrealizowanych inwestycji w porównaniu z 2015 r.

Popyt

W ubiegłym roku wolumen transakcji najmu w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł 5,7 mln mkw., z czego ponad trzy czwarte przypadło na Polskę i Czechy. W Czechach wynajęto 1,4 mln mkw., czyli tyle samo, co rok wcześniej. Z kolei Polska, Rumunia i Węgry odnotowały rekordowy popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową. Wolumen transakcji osiągnął najwyższy poziom w historii w Polsce – wyniósł łącznie 3,1 mln mkw., czyli o 25 proc.więcej niż w 2015 r. Rumunia i Węgry również mogą pochwalić się rekordową aktywnością najemców, którzy wynajęli w ubiegłym roku prawie pół miliona m kw. w każdym z tych krajów.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA