PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ostatni dzwonek na kupno gruntów

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 mar 2016 13:28

Ostatni dzwonek na kupno gruntów Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo

Nowelizacja ustawy o obrocie ziemią rolną może pośrednio poważnie wpłynąć na rynek nieruchomości magazynowych - ostrzega w rozmowie z Propertynews.pl Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo. Deweloperzy śpieszą się z zakupem gruntów inwestycyjnych, bo nowe prawo zacznie obowiązywać już od maja.

REKLAMA

- Zmiany w ustawie o obrocie ziemią rolną w teorii nie powinny wpływać na sytuację w branży magazynowo-logistyczno-przemysłowej. Deweloperzy przygotowujący własne inwestycje najczęściej nie kupują gruntów rolnych, ale nieruchomości z przeznaczeniem pod zabudowę magazynowo-produkcyjną. Oczywiście, planowane zmiany będą niosły konsekwencje w zakresie nabywania gruntów państwowych – według obecnego projektu przez 5 lat wstrzymana zostanie wszelka sprzedaż majątku państwowego - tłumaczy Renata Osiecka.

Jak zaznacza, nowelizacja ustawy wpłynie w pewnym stopniu na ceny działek inwestycyjnych. - W przypadku jej uchwalenia wzrośnie wartość nieruchomości przeznaczonych pod budowę, ze względu na ograniczoną i spadającą dostępność. Ustawa doprowadzi bowiem do ograniczenia handlem ziemią rolną, przez co trudniej będzie zorganizować tereny pod inwestycje w perspektywie krótkoterminowej, tym bardziej, że jedynymi nabywcami gruntów będą rolnicy indywidualni, a prawo pierwokupu będą mieli sąsiedzi albo Agencja Nieruchomości Rolnych - dodaje Osiecka.

Dłuższe procesy

- Jednocześnie, jedyna możliwość zabudowy ziemi rolnej będzie wiązała się z koniecznością uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Biorąc pod uwagę jak niewielka część gmin jest nimi objęta, stwarza to dodatkowe komplikacje - ostrzega dyrektor zarządzająca w Axi Immo.

Jak zaznacza, gminom powinno zależeć na przyspieszeniu z pracami nad MPZP. Niestety, wiele z nich nie ma aktualnych studiów zagospodarowania przestrzennego. - To wydłuży procedury planistyczne - dodaje.

To poważne zagrożenie dla kondycji rynku. - Cechą charakterystyczną i jednym z źródeł sukcesu sektora magazynowego w Polsce jest szybki proces deweloperski trwający kilka miesięcy, m.in. dzięki temu Polska wygrywa z innymi krajami w regionie. Przy wydłużeniu procedur sytuacja może ulec zmianie - mówi Osiecka.

Ograniczona ekspansja

To nie jedyne negatywne konsekwencje nowego prawa. - Zakaz zbycia nieruchomości do 10 lat od daty zakupu będzie zniechęcał do dokonywania transakcji. Firmy będą miały również ograniczone możliwości ekspansji, jeśli zawczasu nie zadbały o zakup okolicznych nieruchomości pod własne, dodatkowe inwestycje - komentuje Renata Osiecka.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA