PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wzrost aktywności najemców magazynowych pomimo spowolnienia gospodarczego - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 07 sie 2013 14:55

Wzrost aktywności najemców magazynowych pomimo spowolnienia gospodarczego - raport

Brak dużych powierzchni na głównych rynkach może oznaczać wzrost czynszu dla najemców, którym zależy na czasie; komfortowa sytuacja dla firm elastycznych co do lokalizacji i szukających powierzchni z wyprzedzeniem; wysoki udział operatorów logistycznych w strukturze popytu, to główne wnioski płynące z raportu Jones Lang LaSalle - Rynek powierzchni magazynowych w I poł 2013 r.

REKLAMA

- Pomimo spowalniającej gospodarki, popyt na powierzchnie zanotował odbicie w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wzrost aktywności najemców w połączeniu z niechęcią do rozpoczynania inwestycji spekulacyjnych, doprowadziły do stopniowego spadku wskaźnika pustostanów, a w konsekwencji - do powstania luk podażowych w głównych regionach. Obecnie pozyskanie powierzchni większej niż 10 000 mkw. jest trudne, a dla tych najemców, którzy nie są skłonni do kompromisu w kwestii lokalizacji, znalezienie odpowiedniej lokalizacji za atrakcyjną cenę może być sporym wyzwaniem. Z kolei, szukający mniejszych powierzchni mają obecnie duży wachlarz możliwości - mówi Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle.

Popyt brutto na powierzchnie magazynowo - przemysłowe wyniósł 778 000 mkw. w I poł. 2013 r. i wzrósł o 38 proc. r-d-r. Nowe umowy oraz rozszerzenia wynajmowanych powierzchni stanowiły 62 proc. wolumenu i sięgnęły 479 000 mkw. Z analiz Jones Lang LaSalle wynika, że taki poziom popytu utrzyma się w kolejnych miesiącach, szczególnie biorąc pod uwagę zakładane w większości prognoz ekonomicznych odbicie dynamiki PKB.

Inne czynniki, które mogą wzmocnić popyt, to rosnąca rola e-commerce, ogłoszone przez Radę Ministrów przedłużenie okresu działalności stref ekonomicznych oraz rosnący poziom przeładunków w portach kontenerowych, który może wpłynąć na kształt łańcuchów dostaw operatorów logistycznych.

Popyt koncentrował się wokół głównych obszarów magazynowych - Okolic Warszawy, gdzie wynajęto 166 000 mkw., co stanowiło 21,4 proc. całkowitego popytu brutto oraz Górnego Śląska (161 000 mkw., 20,7 proc.), Wrocławia (118 000 mkw.), Polski Centralnej (117 000 mkw.) oraz Poznania (108 000 mkw.). Z kolei, najwięcej nowych umów zawarto w Okolicach Warszawy (100 000 mkw.), regionie Wrocławia (94 000 mkw.) i na Górnym Śląsku (81 000 mkw.).

Głównym najemcą powierzchni magazynowo - przemysłowych w analizowanym okresie pozostawali operatorzy logistyczni (171 000 mkw., 36 proc. całkowitego wolumenu nowych umów). Kolejne sektory dominujące w strukturze popytu to branża motoryzacyjna (111 000 mkw., 23 proc. udziału), sieci sklepów (15 proc.) oraz operatorzy spożywczy (10 proc.).

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA