PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Za nami rekordowe otwarcie, ale to nie koniec magazynowej hossy

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 10 maj 2017 16:47

Za nami rekordowe otwarcie, ale to nie koniec magazynowej hossy Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL

Polski sektor magazynowy kontynuuje znakomitą passę. Za nami najlepszy pierwszy kwartał w historii rynku, co stanowi dobry prognostyk dla całorocznych wyników - tak Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL komentuje najnowsze dane o rynku magazynowym.

REKLAMA

W I kw. 2017 r. popyt brutto na rynku magazynowym w Polsce osiągnął rekordowy poziom 855 000 mkw., a do użytku oddano 538 tys. mkw. powierzchni. To najmocniejsze otwarcie roku w historii rynku.

- Firmy podpisały umowy najmu na 855 tys. mkw., z czego na nowe kontrakty przypadło 647,8 tys. mkw., czyli aż 75 proc. popytu brutto. W I kw. br. największą aktywność najemców odnotowaliśmy na Górnym Śląsku, a następnie w rejonie Warszawy i Wrocławiu - komentuje Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL.

Prawie 70 proc. wolumenu umów zawarto w inwestycjach deweloperskich Panattoni i Prologis.

Wśród najemców powierzchni magazynowych dominowały sieci handlowe (w tym firmy z sektora e-commerce), które podpisały umowy na łączną powierzchnię 250,6 tys. mkw. (popyt brutto) oraz operatorzy logistyczni (277 300 mkw.) i firmy z branży lekkiej produkcji (174 ,4 tys. mkw.). Największy kontrakt najmu w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. (135 tys. mkw.) zawarł Amazon w inwestycji BTS realizowanej przez Panattoni w Sosnowcu.

Podaż

- W I kw. 2017 r. deweloperzy oddali do użytku rekordowe 538 tys. mkw. W rezultacie całkowite zasoby magazynowe na polskim rynku sięgnęły 11,7 mln mkw., co daje Polsce ósme miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. W budowie pozostaje 1,39 mln mkw. i 60 proc. tej powierzchni przypada na pięć głównych regionów – Okolice Warszawy, Górny Śląsk, Poznań, Polskę Centralną i Wrocław. Spośród mniejszych rynków wyróżnia się Szczecin, gdzie za sprawą dwóch dużych projektów BTS realizowanych dla Amazon i Zalando powstaje aktualnie aż 291 tys. mkw. - wymienia Jan Jakub Zombirt, Dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL.

W I kw. 2017 r. najwięcej magazynów oddała do użytku firma Panattoni, której 14 ukończonych projektów stanowiło ponad 65 proc. nowej powierzchni w analizowanym kwartale. Ponad 100 tys. mkw. deweloper ten oddał w ramach trzech swoich projektów na Kujawach.

- Obecnie 29 proc. powierzchni w budowie pozostaje na zasadach spekulacyjnych, głównie na największych rynkach, takich jak Warszawa, Wrocław i Centralna Polska. To właśnie w najbardziej dojrzałych i aktywnych lokalizacjach deweloperzy są skłonni realizować projekty niezabezpieczone kontraktami przednajmu - dodaje Tomasz Mika.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA