PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zapotrzebowanie na obiekty magazynowe rośnie. P3 zbiera plony

  • Autor: propertynews.pl
  • 12 lut 2018 17:00

Zapotrzebowanie na obiekty magazynowe rośnie. P3 zbiera plony P3 Poznań

Ponad 400 tys. mkw. wynajętej powierzchni oraz 190 tys. mkw. nowych magazynów oddanych do użytku – tak P3 Logistic Parks zakończyło 2017 r. w Polsce.

REKLAMA

Według badania „Trendy na rynku powierzchni magazynowych i usług logistycznych” przeprowadzonego pod koniec 2017 r. przez PMR Consulting & Research na zlecenie Fiege i P3 Logistics Parks rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i usługi logistyczne będą kształtować rynek w najbliższych latach. Deweloperzy tacy jak P3 Logistic Parks już od co najmniej kilku kwartałów odczuwają coraz silniejszy wpływ tych trendów na ich działalność.

- Począwszy od 2016 r. widzimy nieustannie rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne obiekty magazynowe. W minionym roku po raz kolejny udało nam się pobić własny rekord wynajętej powierzchni. Rok 2017 zamknęliśmy umowami podpisanymi na sumę 400 tys. mkw., z czego ponad 290 tys. mkw. stanowiły nowe kontrakty - mówi Piotr Bzowski, Leasing & Development Director P3 w Polsce.

Aż 84 proc. firm w Polsce spodziewa się wzrostu liczby zamówień w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat. To jeden z istotnych, choć nie jedyny, czynnik, który spowoduje, że deweloperzy powierzchni magazynowych nadal będą mieli ręce pełne roboty.

- Miniony rok był dla nas bardzo udany. Nie tylko w pełni zrealizowaliśmy strategię rozwoju w Polsce, ale także niemal trzykrotnie przekroczyliśmy, zakładany na początku roku plan budów. W każdym z naszych czterech parków rozpoczęliśmy realizację nowych obiektów. Łącznie oddaliśmy do użytku 190 tys. mkw., a kolejne 88 tys. mkw. jest w budowie. Ten rok zapowiada się równie intensywnie, choćby ze względu na planowane rozpoczęcie prac na gruncie o powierzchni 50 ha, który kupiliśmy w ubiegłym roku, tuż obok parku P3 Poznań. Szukamy także nowych lokalizacji, gdzie będziemy mogli się dalej rozwijać -podkreśla Andrzej Wroński, Managing Director Poland, Group Head of Asset Management w P3.

Co ciekawe, jak wynika z badania przeprowadzonego przez PMR CR, na przestrzeni ostatnich lat znacząco zmieniła się wielkość magazynów wykorzystywanych przez firmy. Jeszcze do niedawna obiekty mające kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych były rzadkością. Obecnie, aż 80 proc. dużych przedsiębiorstw zajmuje co najmniej 3 tys. mkw. Przy czym prawie połowa (42proc.) korzysta z magazynów mających minimum 10 tys. mkw. a niemal jedna czwarta (23proc.) z obiektów większych niż 30 tys. mkw.

- Firmy coraz częściej szukają dużych powierzchni magazynowych. Na przykładzie naszych ostatnich doświadczeń możemy stwierdzić, że z jednej strony najemcy, z którymi już współpracujemy, ze względu na swój dynamiczny rozwój chętniej powiększają dotychczas zajmowane powierzchnie, a z kolei, jeśli rozpoczynamy rozmowy z nowymi klientami często dotyczą one najmu większych powierzchni, przekraczających 30 tys. mkw. - mówi Piotr Bzowski, Leasing & Development Director P3 w Polsce.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA