PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Złota era rynku magazynowego

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 sty 2015 11:50

Złota era rynku magazynowego

Rośnie znaczenie poznańskiego rynku magazynowego w skali Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Bliskość Niemiec, bardzo dobra infrastruktura i atrakcyjne grunty do lokowania dużych inwestycji logistycznych to czynniki, które przyciągnęły nie tylko gigantyczny projekt Amazona. Kolejne inwestycje są w toku.

REKLAMA

Poznań stał się jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków dla deweloperów magazynowych. Bój o najemców toczą tu najwięksi gracze. Jednocześnie przejmowane są kolejne nieruchomości pod zabudowę. Wszystko wskazuje na to, że poznański rynek czeka złoty okres. Tylko w 2014 roku wynajęto około 217 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Dziś w Wielkopolsce funkcjonują magazyny o łącznej powierzchni 1,2 mln mkw. To czwarty największy rynek w Polsce.

- Do podstawowych atutów regionu poznańskiego należy zaliczyć infrastrukturę drogową z bezpośrednim połączeniem z Berlinem, dzięki której możliwa jest obsługa północnych Niemiec, oraz rozbudowaną sieć połączeń kolejowych i lotniczych - umożliwiającą prowadzenie dystrybucji na terenie całej Europy Zachodniej. Właśnie dzięki wykorzystaniu połączeń intermodalnych, jeden z naszych klientów - PF Logo - przeniósł swoje centrum dystrybucyjne z Rotterdamu do Robakowa k. Poznania - mówi Piotr Bzowski, Leasing & Development Director, P3 Logistic Parks.

Realizacja kolejnych, dużych inwestycji doprowadziła w ostatnim czasie m.in. do spadku wskaźnika pustostanów. Obecnie wynosi on około 3,7 proc. To rekord, bowiem jeszcze cztery lata temu wynosił on aż 9 proc. Deweloperzy nie narzekają na popyt głównie ze strony operatorów logistycznych, sieci sklepów oraz branży motoryzacyjnej.

Rynek w najbliższym czasie będzie musiał zmierzyć się z niekorzystnymi czynnikami. Jednym z nich jest stopa bezrobocia, która utrudnia znalezienie pracowników. Ostatnio przekonał się o tym Amazon, rekrutujący kilka tysięcy osób do nowego centrum logistycznego. Z podobnymi problemami borykają się kolejne firmy. Lekarstwem na to mogą być lokalizacje oddalone od Poznania, ale również wybór Dolnego Śląska, co może zaważyć na przyszłości wielkopolskiego rynku magazynowego.

Więcej o wielkopolskim rynku magazynowym w raporcie

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA