PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Złota era rynku magazynowego w Polsce

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 20 gru 2017 13:40

Złota era rynku magazynowego w Polsce Tom Listowski, fot. mat. prasowe

Całkowite zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce przekroczyły 13 mln mkw. Podaż od stycznia do września 2017 roku wyniosła ponad 1,6 mln mkw., a aktywność najemców jest bardzo wysoka. Dzięki temu obecną sytuację na rynku można określić złotą erą rynku magazynowego w Polsce.

REKLAMA

- W ciągu ostatnich lat notujemy rekordową aktywność zarówno najemców, jak i deweloperów. Wynika to z jednej strony z dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki, z drugiej z coraz lepszej infrastruktury transportowej oraz chłonnego rynku inwestycyjnego. Nowe obiekty są coraz bardziej nowoczesne, a rosnący wpływ robotyzacji procesów jest już faktem – mówi Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cresa.

Według raportu Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w Polsce, III kwartał 2017 autorstwa analityków z międzynarodowej firmy doradczej Cresa, najwięcej nowej powierzchni od początku 2017 r. oddano do użytku w rejonie Warszawy (371,1 tys. mkw.). W Szczecinie oddano do użytku dwa duże projekty: Panattoni BTS Amazon Szczecin (161 tys. mkw.) i Goodman BTS Zalando Szczecin (130 tys. mkw.), a całkowita podaż w tym rejonie wyniosła niemal 316 tys. mkw. Poznań jest trzecim największym pod względem podaży regionem w tym roku. Od stycznia 2017 r. oddano tam prawie 221 tys. mkw.

Łączny wolumen transakcji najmu od stycznia 2017 r. wyniósł 2,7 mln mkw. Największą transakcją najmu w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku było podpisanie umowy przez Panattoni z firmą Amazon na zbudowanie kompleksu BTS o wielkości 135 tys. mkw. w Sosnowcu, co uplasowało Górny Śląsk w czołówce regionów pod względem wolumenu transakcji wynoszącego 578,2 tys. mkw. Najwięcej umów najmu podpisano w Polsce Centralnej (619,5 tys. mkw., o 71 proc. więcej niż w całym 2016 roku) i w rejonie Warszawy (614,5 tys. mkw.). Na uwagę zasługuje ożywienie w rejonie Trójmiasta, gdzie od stycznia do września podpisano umowy na ponad 139 tys. mkw., a więc już o 22 tys. mkw. więcej niż w całym 2016 roku. Eksperci Cresa spodziewają się, że ukończony właśnie port DCT zachęci najemców do lokowania tam swoich magazynów.

Najniższy poziom pustostanów pomimo dużej podaży odnotowano w rejonie Szczecina (0,7 proc., tylko 3,5 tys. mkw.). Położenie tego rejonu blisko granicy z Niemcami i atrakcyjne stawki bazowe będą w dalszym ciągu zachęcać do inwestycji w tamtych okolicach. Z rekordowo niskim wskaźnikiem pustostanów mamy do czynienia w Polsce Centralnej. Obecnie wynosi on 1,4 proc. (23,1 tys. mkw.), a więc o 1,5 p.p. mniej niż wynosiła jego wartość na koniec 2016 r. Wysoki popyt połączony z umiarkowaną podażą powoduje, że stopa pustostanów uległa tam w ostatnich latach gwałtownemu obniżeniu od wartości 12,9 proc. zanotowanej w 2013 r. Najwięcej dostępnej powierzchni jest w rejonie Warszawy (prawie 258 tys. mkw.), jednak popularność tego regionu sprawia, że mimo dużej podaży poziom pustostanów systematycznie spada.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA